22 państwa UE apelują o silną Wspólną Politykę Rolną
W czwartkowym paryskim spotkaniu wzięli udział przedstawiciele resortów rolnictwa 22 krajów Unii. Nie uczestniczyło w nim pięć krajów: Wielka Brytania, Holandia, Dania, Szwecja i Malta.
Francuski minister rolnictwa Bruno Le Maire podkreślił na konferencji prasowej, że podczas obrad nie poruszano szczególnie kontrowersyjnego tematu - wielkości budżetu Wspólnej Polityki Rolnej, począwszy od 2014 roku. Wiele państw UE obawia się dalszego spadku środków na Wspólną Politykę Rolną w kolejnych latach. Inne - jak Wielka Brytania - mają odmienne zdanie w tej kwestii.
"Chcemy najpierw porozumieć się co do celów politycznych, zanim przejdziemy do dyskusji, do ustalenia budżetu" - podkreślił Le Maire.
Polskę reprezentował na spotkaniu - w zastępstwie ministra rolnictwa Marka Sawickiego - podsekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa Andrzej Dycha. "W gronie 22 krajów Unii daliśmy dziś jasny sygnał polityczny, że oczekujemy w nowej perspektywie finansowej 2014-2020 silnej i ambitnej WPR" - powiedział PAP Dycha.
Jego zdaniem, taka polityka powinna utrzymać we wspomnianym okresie "co najmniej taki sam poziom wspólnotowego finansowania rolnictwa jak dzisiaj". "Wiadomość wysłana dziś z Paryża ma uprzedzić pewne niepokojące kierunki w zmianie priorytetów finansowania polityki rolnej" - dodał.
Dziennikarze pytali uczestników obrad, jak UE zamierza przezwyciężyć niechęć czołowych europejskich producentów rolnych - Brytyjczyków czy Holendrów - do wysokich wydatków na rolnictwo. Le Maire odparł, że jest "głęboko przekonany", że wszystkie 27 państw Unii znajdzie wkrótce porozumienie w kwestii budżetu WPR.
W obecnym budżecie UE wydatki na rolnictwo stanowią około 42 proc. budżetu unijnego, do 2013 roku mają one spaść do 32 proc.
Źródło: Portal Spożywczy
Powrót do aktualności