Ceny zbóż, notowania, aktualności

Sytuacja na rynku – biomasa

Sytuacja na rynku – biomasa

Jest kilka ofert sprzedaży i coraz więcej pytań. Mimo, że elektrociepłownie mają już swoich dostawców, to interesują się także nowymi internetowymi ofertami - informuje Andrzej Bąk, makler Warszawskiej Giełdy Towarowej .

Bezpieczeństwo dokonywanych transakcji jest gwarantowane jak w przypadku innych towarów. Wystarczy się zarejestrować.


INTERNETOWA GIEŁDA BIOMASY

NA CELE ENERGETYCZNE

Oferty sprzedaży

zł/t

owies            220

słoma            120 - 300

odpady przetwórcze        350   


Na razie zgłoszono do sprzedaży na cele energetyczne owies, słomę, odpady z przetwórstwa, a w dalszej kolejności jest możliwe wystawienie na przykład żyta. Zdaniem maklerów zainteresowanie tym rynkiem będzie z roku na rok rosło.

Natomiast zupełnie brak popytu na wystawione na Warszawskiej Giełdzie Towarowej półtusze wieprzowe z Agencji Rezerw Materiałowych. Do sprzedania jest 500 ton surowca. Potencjalni nabywcy uważają jednak, że przy wystarczającej na razie podaży żywca, głęboko mrożone półtusze są stanowczo za drogie.

MROŻONE PÓŁTUSZE

Agencji Rezerw Materiałowych

Ceny wywoławcze    zł/kg              

kl.E        5,20

kl.U        5,05

Powinny kosztować przynajmniej o 1 złoty mniej. Na razie cena wywoławcza kilograma mięsa w klasie E wynosi 5 złotych 20 groszy, klasa U jest o 15 groszy tańsza. Poza tym spora część towaru pochodzi z przełomu 2008 i 2009 roku i już nie spełnia wymogów eksportowe.

Mięsa starszego niż pół roku nie można wysłać za granicę. Czy Agencja Rezerw Materiałowych obniży cenę? Na razie nie wiadomo.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności