Ceny zbóż, notowania, aktualności

Ustawodawca chce zwiększyć ilość biopaliw w naszych bakach

Ustawodawca chce zwiększyć ilość biopaliw w naszych bakach

Wystartowały prace nad nowelizacją ustawy o biopaliwach. Ma ona zwiększyć limit biokomponentów i umożliwić handel biopaliwowymi certyfikatami.

Do tej pory, zgodnie z normami jakości, zawartość biokomponentów w paliwach nie mogła przekraczać 5 proc. objętości. Od przyszłego roku będzie to 7 proc. w oleju napędowym i 10 proc. w benzynie.

Według gazety zwiększenie limitu dodawania biokomponentów do paliw umożliwi firmom, takim jak Orlen czy Lotos, łatwiejsze wywiązanie się z obowiązku udziału w przyszłym roku 5,75 proc. biokomponentów (według wartości energetycznej) w sprzedawanych paliwach. Bez noweli prawa musiałyby sprzedać więcej czystego biodiesla, tzw. B100, który wymaga oddzielnych dystrybutorów i nie jest jeszcze chętnie kupowany przez kierowców. Po zmianie przepisów zwiększy się dwukrotnie dodatek bioetanolu do benzyny. Ale dla niektórych aut (starszych) taka benzyna nie jest zalecana. - Rozważamy możliwość wprowadzenia oznakowania zawartości biokomponentów do 5 proc. i do 10 proc. we wszystkich paliwach - uspokaja Bogna Gudowska z biura prasowego resortu gospodarki, który nowelizację przygotowuje.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności