Sytuacja w młynach
To nietypowy przednówek mówią młynarze, ale zdecydowanie bardziej normalna sytuacja niż rok temu, kiedy to ceny pszenicy dochodziły niemal do 1000 złotych za tonę.
Teraz pszenica jest o ponad 40 proc. tańsza, żyto nawet o 50.
U producenta tona pszenicy konsumpcyjnej kosztuje najczęściej 500 - 510 złotych, żyto około 350 złotych. I co najważniejsze ceny ziarna nie rosną. Bez problemu można kupić każdą ilość, dlatego z uzupełnianiem zapasów nikt się nie spieszy.
Ale młynarze też mają swoje zmartwienia, głównie chodzi o ceny mąki. A te od zeszłego roku w hurcie spadły o blisko 40 proc. Zdaniem przetwórców stawki są zdecydowanie za niskie w porównaniu do kosztów produkcji.
Mąka - hurtowe ceny zbytu, zł/kg
pszenna typ 550 | 0,70 - 0,78 |
pszenna typ 750 | 0,60 - 0,70 |
żytnia | 0,60 - 0,70 |
Za mąkę pszenna tzw. 750-tkę można uzyskać maksymalnie 70 groszy za kilogram, ale zdarzają się i oferty po 60 groszy. 550-tka kosztuje od 70 do 78 groszy. Rozbieżności są tak duże, bo wiele mniejszych firm nie ma wyjścia i zgadza się na sprzedaż poniżej kosztów.
Źródło: Agrobiznes, TVP1