Ceny zbóż, notowania, aktualności

Ziemia rolna nadal drożeje

Ziemia rolna nadal drożeje

Mimo kryzysu ziemia rolna wciąż drożeje - pisze "Polska". Według dziennika, posiadacze gruntów rolnych nie muszą obawiać się kryzysu. W zeszłym roku ziemia zdrożała o ponad jedną piątą. Zdaniem analityków będzie nadal drożeć, w tym roku średnio o jakieś 10 procent.

W 2008 roku za hektar ziemi rolnej z zasobów Agencji Nieruchomości Rolnych trzeba było zapłacić średnio 12 i pół tysiąca złotych. Grunt od rolnika kosztował średnio o półtora tysiąca więcej.

W reakcji na spadające stopy procentowe, banki obniżają sukcesywnie oprocentowanie depozytów. Obecnie średnio na lokacie można zyskać około 5-6 procent w skali roku. Ale oprocentowanie w kolejnych miesiącach będzie coraz mniejsze. Spada również wartość akcji na giełdach jak i cen mieszkań.

W ocenie ekspertów ziemia, która jest długoterminową inwestycją, będzie nadal drożała, mimo spowolnienia gospodarczego. Popyt na ziemię jest coraz większy. Rolnicy powiększają bowiem swoje gospodarstwa rolne, by dostawać większe dopłaty z Unii Europejskiej. Grunty chętnie lokują także inwestorzy spekulacyjni, którzy w niepewnej sytuacji na rynku finansowym przenoszą kapitał na rynek gruntów rolnych.

Źródło: Polska

Powrót do aktualności