Ceny zbóż, notowania, aktualności

Coś za coś

Coś za coś

Rząd zmienia zasady udzielania unijnej pomocy dla przemysłu spożywczego. Promowane mają być przedsiębiorstwa, które planują połączenie. Pierwsze wnioski konsolidacyjne będą przyjmowane w połowie roku. Przedsiębiorcy chwalą ministra rolnictwa za pomysł, ale jednocześnie krytykują za chęć ograniczenia unijnej pomocy dla przemysłu.

Resort rolnictwa od dawna zapowiadał, że chce wprowadzić zasadnicze zmian w regułach rozdzielania unijnej pomocy na modernizację przetwórstwa rolno-spożywczego. Po pierwsze promowane miały być firmy, które zdecydują się na połączenie. Ale najbliższy nabór wniosków odbędzie się jeszcze na dotychczasowych zasadach.

Marek Sawicki - minister rolnictwa: w tym naborze marcowym zasady nie będą zmienione. Będą takie jak dotychczas. Natomiast nabór konsolidacyjny będzie najprawdopodobniej na przełomie sierpnia i września.

I w tym naborze wniosków dla firm decydujących się na konsolidację zostanie zdjęta maksymalnej pomocy w wysokości 20 milionów złotych. Nareszcie - komentuje izba gospodarcza przemysłu mięsnego.

Witold Choiński - Izba Gospodarcza "Polskie Mięso": jest to bardzo ważne ponieważ to może w jakimś stopniu spowodować, że polskie firmy zaczną ze sobą rozmawiać częściej, zaczną widać swój wspólny interes.

Resort rolnictwa nie wycofuje się jednak z planów zwiększenia unijnych wydatków na program rent strukturalnych kosztem modernizacji przemysłu spożywczego. Ale w tej sprawie rząd musi mieć zgodę Komisji Europejska, a tej wciąż nie ma.

Marek Sawicki - minister rolnictwa: czekamy na decyzję komisji, konieczność zwiększenia środków na renty strukturalne bierze się z tego, że tak naprawdę limit środków w tym działaniu został już wyczerpany i żeby zabezpieczyć środki do końca 2015 roku takie wystąpienie musiało być skierowane.

Ale w tej sprawie minister rolnictwa nie ma co liczyć na aplauz przedsiębiorców.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności