Ceny zbóż, notowania, aktualności

Ceny surowców rolnych idą w górę

Ceny surowców rolnych idą w górę

Potwierdzają się prognozy analityków. Drożeją zboża i mięso. Znaczne osłabienie złotego w ostatnich tygodniach spowodowało zwiększenie zainteresowania eksportem zbóż. Jak podała Izba Zbożowo-Paszowa, wzmożony ruch notuje się w portach i w regionach graniczących z Niemcami.

Konsekwencją tego jest wzrost cen. Na giełdach za pszenicę konsumpcyjną z większą zawartością białka trzeba zapłacić w niektórych regionach nawet 580 - 600 zł za t. Pod koniec roku, jak podaje Izba Zbożowo-Paszowa, można było kupić to ziarno przeciętnie za 470 zł za tonę. Od kilku tygodni drożeje też kukurydza. W magazynach na południu kraju ceniona jest na 470 - 480 zł za t.

Wysoki kurs euro spowodował, że wzrosty także ceny wieprzowiny. Ponieważ przestał być opłacalny import z zachodniej Europy, większym powodzeniem zaczął się cieszyć surowiec krajowy. Odbiorcy nie zawsze jednak chcą - przynajmniej na razie - akceptować wyższe cen, jakich żądają dostawcy. Jednak - zdaniem ekspertów - skutki tzw. świńskiego dołka w postaci bardziej radykalnych zmian cen będą widoczne dopiero w II i III kwartale.

Na zielonym rynku stopniowy wzrost cen dotyczy przede wszystkim produktów z importu. Mogą też drożeć ubiegłoroczne warzywa, których zapasy powoli maleją.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności