Ceny zbóż, notowania, aktualności

Producenci: Nie będzie dalszych obniżek cen nawozów

Producenci: Nie będzie dalszych obniżek cen nawozów

Na początku roku niektóre zakłady obniżyły nieznacznie ceny. Rolnicy wciąż jednak podkreślają, że koszty zakupu nawozów są za wysokie. Producenci odpowiadają, że dalszych obniżek nie należy się spodziewać.

- W tej chwili sytuacja się trochę ustabilizowała ponieważ kryzys światowy spowodował znowu schłodzenie tych, którym bańka spekulacyjna surowcowa uderzyła do głowy i mamy nadzieję te ceny ustabilizują się - mówi redakcji Agrobiznesu Ryszard Siwiec, prezes Zakładów Chemicznych Police.

Ale wszystko zależy od cen surowców oraz gazu. W obecnej sytuacji gospodarczej wszystko może się zmienić z dnia na dzień.

Ukraina pozamykała swoje fabryki mocznika. Nie wiadomo, czy instalacje gazowe w Polsce, tak jak w tej chwili nie będą miały ograniczeń w gazie. - To możemy powiedzieć, że ceny niższe na tę chwile nie będą - podkreśla Ryszard Siwiec.

Ceny nawozów azotowych spadły po nowym roku - wpływ na to miała sytuacja na rynku globalnym oraz duży spadek popytu na rynku krajowym. Jak podkreślają eksperci BGŻ, presję na spadki cen wywiera import ze wschodu, w szczególności mocznika z Uzbekistanu i Białorusi. Do Polski sprowadzana jest również znacznie tańsza saletra i saletrzak z Rosji.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności