Ceny zbóż, notowania, aktualności

Ułatwianie startu

Ułatwianie startu

Wprowadzenie zmian w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich zapowiadano od dawna, ale dopiero teraz stały się one faktem. Mowa o ułatwieniach w dostępie do środków pomocowych dla młodych rolników.

Najtrudniejszym warunkiem jaki trzeba było spełniac aby ubiegać się o 50 tysięcy premii była wymagana powierzchnia gospodarstwa. Tam gdzie średnia wojewódzka jest wyższa od krajowej obowiązywała ta pierwsza w pozostałych druga. Teraz to uproszczono.

Marek Sawicki, minister rolnictwa: zmieniamy warunki dla tych województw, których średnia gospodarstwa jest poniżej średniej krajowej.

Rolnicy będą mieli trzy lata na powiększenie gospodarstwa do poziomu średniej krajowej. Obecnie jest to niewiele ponad 10 hektarów.

Wprowadzone zmiany nie ucieszą jednak rolników z województw zachodniopomorskiego czy warmińsko mazurskiego. Tam cały czas obowiązuje średnia wojewódzka, która jest ponad dwa razy wyższa od krajowej.

Ważne zmiany dotyczące następców wprowadzono także w programie rent strukturalnych. Aby przejąć gospodarstwo po rodzicach nie trzeba mieć już odpowiednich kwalifikacji. Wykształcenie należy jednak uzupełnić w ciągu trzech lat od otrzymania pomocy. A to nie koniec zmian.

Marek Sawicki, minister rolnictwa: w ramach wartości dodanej chcę, żeby również mogły korzystać grupy producentów na przygotowanie się do współuczestniczenia nie tyle w sektorze przetwarzania co bardziej w sektorze handlu swoimi produktami.

Planowane jest także uruchomienie kolejnej edycji wsparcia dla gospodarstw niskotowarowych.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności