Ceny zbóż, notowania, aktualności

Obrady nad przyszłorocznym budżetem w Senacie

Obrady nad przyszłorocznym budżetem w Senacie

Dziś Senat zajmie się przyszłorocznym budżetem. Szansę na zwiększenie wydatków na rolnictwo są niewielkie, ale opozycja uparcie składa coraz to nowe poprawki. Ich wartość sięga miliarda złotych.

Przyszłoroczne wydatki na rolnictwo będą mniejsze od tych z 2008 roku między innymi z powodu znacznych cięć w budżecie państwa.

Kazimierz Plocke, wiceminister rolnictwa: ministrowi rolnictwa udało się uzyskać poziom finansowania na poziomie prawie 2008. To jest duży sukces.

Mimo to opozycja cały czas stara się zwiększyć wydatki ministra rolnictwa między innymi na ubezpieczenie upraw oraz paliwo rolnicze. Dziś zajmie się tą sprawa Senat. Podczas prac w komisji nie zgodzono się na żadne nowe wydatki. Dlatego senatorowie PIS chcą złożyć wnioski mniejszości i poddać swoje propozycje pod głosowanie na posiedzeniu plenarnym Senatu.

Jerzy Chróścikowski, senator PiS: jesteśmy bardzo zaniepokojeni, bo ten budżet nie gwarantuje instrumentów, które poprawią dochodowość rolniczą.

Ale szanse na przyjęcie pomysłów opozycji - w zdominowanym przez rządzącą Platformę Obywatelską Senacie - są niewielkie. Zwłaszcza, że wszystkie rolnicze poprawki PiS-u kosztowałyby budżet państwa prawie miliard złotych.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności