Ceny zbóż, notowania, aktualności

Premia dla młodych

Premia dla młodych

Limit środków nie został wyczerpany, ale termin przyjmowania wniosków powoli dobiega końca. A wszystko przez bardzo wysoką poprzeczkę w programie wsparcia dla młodych rolników.

50 tysięcy złotych premii ma zachęcić młodych ludzi do tego aby wiązali swoją przyszłość z rolnictwem. Tomasz Kurkus z gminy Kotuń dostał takie wsparcie kilka lat temu. Dziś nie żałuje swojej decyzji.

Tomasz Kurkus, Jagodne: te pieniądze przeznaczyłem na zakup kombajnu zbożowego, materiału siewnego ponieważ wziąłem w dzierżawę 15 hektarów ziemi. Pozostałe pieniądze zainwestowałem w mój wkład własny na zakup ciągnika.

Podobne plany wykorzystania wsparcia miała również Ewa Zalewska. Niestety zdaniem Agencji Restrukturyzacji nie spełniła ona wszystkich warunków i wniosek został odrzucony. Powód to przekroczenie terminu rozpoczęcia działalności rolniczej.

Ewa Zalewska, Czarnowąż: ja jestem bardzo rozczarowana, bo jak tacy rolnicy co chcą robić nie dostają, a jacy rolnicy dostają no to nie wiem w tej chwili.

Zdaniem urzędników przepisy w programie na lata 2007-13 bardzo zaostrzono.

Monika Pietrusińska-Janowska, ARiMR: fakt rozpoczęcia działalności rolniczej jest definiowany nie tylko poprzez nabycie gospodarstwa rolnego wejście w posiadanie zwierząt gospodarskich lecz również bierzemy pod uwagę udział wnioskodawcy w programach pomocowych.

Po premię dla młodych rolników z nowej edycji programu zgłosiło się ponad 6 tysięcy rolników. Prawie połowa dostała już pieniądze. Jedna dziesiąta wniosków została odrzucona. Dokumenty można składać do końca grudnia. Nowy nabór wniosków będzie ogłoszony w przyszłym roku.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności