Ceny zbóż, notowania, aktualności

System Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt działa już prawie rok

System Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt działa już prawie rok

Powstał prawie rok temu po to, aby ułatwić rolnikom życie. Dziś z internetowego systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt korzysta tysiąc osób. Choć nie bez problemów. Pierwsza przeszkoda to zarejestrowanie się do systemu. Niestety nie jest to proste.

Do szczęśliwców, którym ta sztuka udała się należy Małgorzata Ćwiklińska - Roguś. Choć korzystanie z systemu informatycznego wymaga czasami sporo cierpliwości to i tak jest to duża wygoda.

Małgorzata Ćwiklińska - Roguś, Baranowice - "Jestem bardzo zadowolona jest to duże ułatwienie, bo każdy z nas ma dużo pracy tutaj w gospodarstwie a wyjazdy przy urodzeniach to by musiały być prawie codziennie, bo mamy 7 dni na zarejestrowanie każdego cielaka."

Z pośrednictwem Internetu można zgłaszać urodzenia i śmierć zwierząt, ich przemieszczenia, a nawet wystąpić o wydanie niektórych dokumentów.

Krzysztof Buczeń, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - "Rolnik otrzymuje konto dostępu hasło i od tej pory może bezpośrednio przekazywać informacje dotyczące zdarzeń droga internetową."

Na początku pracy systemu informatycznego występowało wiele zakłóceń. Teraz zdaniem Agencji Restrukturyzacji wszystko działa sprawnie.

Krzysztof Buczeń, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - "Nam bardzo zależy na tym żeby rolnicy korzystali z tej formy dostępu, ponieważ ma to kluczowe znaczenie dla jakości naszej bazy danych. Terminowość zgłoszeń w ogóle fakt zgłoszenia zdarzeń do naszej bazy ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa żywności."

A od przyszłego roku będzie miała także wpływ na wysokość unijnych dotacji. Identyfikacja i Rejestracja Zwierząt to jeden z obszarów zasady wzajemnej zgodności. Będzie ona obowiązywała wszystkich rolników, którzy występują o dopłaty bezpośrednie.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności