Giełdom handlującym zbożami przybywa klientów i transakcji
Za tonę wysokiej jakości pszenicy konsumpcyjnej z dowozem młyny płacą około 480 złotych. Pszenicę paszową firmy przetwórcze kupują po 420 złotych. A ofert zakupu ziarna z dnia na dzień coraz więcej.
Na poprawę sytuacji krajowych producentów zbóż, znacząco wpłynął zahamowany import ziarna z Czech, Węgier czy Ukrainy. Ceny tamtejszego surowca są równe stawkom płaconym w kraju, ale po doliczeniu kosztów transportu jest zdecydowanie drożej. Młynom i firmom paszowym powoli kurczą się też zapasy i kupują więcej.
W dobrej cenie sprzedawany jest jęczmień, chociaż tutaj dużą rolę odgrywa odległość i transport. Producenci chcieliby otrzymywać 380 złotych bez dowozu, kupujący oferują tyle za przywiezione do nich ziarno. Jednak coraz częściej udaje się dobić targu.
Najtrudniej sprzedać kukurydzę. Zbiory trwają i różnice między oczekiwaniami sprzedających i kupujących wciąż są spore. Za tonę z dowozem przetwórcy są skłonni płacić 390 złotych, a to oznacza, że cena surowca u producenta musiałaby być na poziomie 330-340 złotych. Rolnicy oczekują na stawki w granicach 380-390 złotych za tonę przy sprzedaży bezpośrednio z gospodarstwa.
Na poprawę sytuacji krajowych producentów zbóż, znacząco wpłynął zahamowany import ziarna z Czech, Węgier czy Ukrainy. Ceny tamtejszego surowca są równe stawkom płaconym w kraju, ale po doliczeniu kosztów transportu jest zdecydowanie drożej. Młynom i firmom paszowym powoli kurczą się też zapasy i kupują więcej.
W dobrej cenie sprzedawany jest jęczmień, chociaż tutaj dużą rolę odgrywa odległość i transport. Producenci chcieliby otrzymywać 380 złotych bez dowozu, kupujący oferują tyle za przywiezione do nich ziarno. Jednak coraz częściej udaje się dobić targu.
Najtrudniej sprzedać kukurydzę. Zbiory trwają i różnice między oczekiwaniami sprzedających i kupujących wciąż są spore. Za tonę z dowozem przetwórcy są skłonni płacić 390 złotych, a to oznacza, że cena surowca u producenta musiałaby być na poziomie 330-340 złotych. Rolnicy oczekują na stawki w granicach 380-390 złotych za tonę przy sprzedaży bezpośrednio z gospodarstwa.
Źródło: Agrobiznes, TVP1