Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rośnie powierzchnia upraw GMO w Europie

Rośnie powierzchnia upraw GMO w Europie
Tegoroczny areał roślin transgenicznych w niektórych krajach Unii, może powiększyć się nawet 20 razy. Także w Polsce, mimo wielu sprzeciwów, znaczna część rolników zdecydowała się na kontrowersyjne uprawy.

Słowackich rolników do upraw transgenicznych przekonywać nie trzeba. Ci, którzy nastawili swoje gospodarstwa na produkcję kukurydzy wiedzą, że to jedyny sposób na utrzymanie dochodowości.

Tomas Boros, rolnik:Zaczynaliśmy uprawę trzy lata temu. Wtedy zasialiśmy 10 hektarów kukurydzy. Byliśmy zadowoleni z rezultatów dlatego w ubiegłym roku zwiększyliśmy uprawę do 700 hektarów. Teraz mamy już 1300 hektarów kukurydzy genetycznie modyfikowanej.

Z danych publikowanych przez europejskie stowarzyszenie na rzecz rozwoju GMO wynika, że tegoroczna powierzchnia upraw w Europie wzrośnie o ponad 20 proc. Zdecydowanym liderem jest Rumunia. Tam tegoroczny areał GMO szacowany jest na ponad 7 tysięcy hektarów.

W porównaniu do ubiegłego roku daje to blisko 20 krotny wzrost. Sporo w transgeniczne uprawy inwestuje również Słowacja, Czechy, Niemcy, a także Polska, w której mimo wielu zabiegów zarówno polityków jak i środowisk ekologicznych uprawy GMO są nadal legalne.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności