Ceny zbóż, notowania, aktualności

Protest do Brukseli wysłany

Protest do Brukseli wysłany
Przemysł przetwórczy broni swoich praw do unijnych dotacji, które chce im okroić minister rolnictwa. Ale sprawa ma jeszcze jedną konsekwencję. Przedsiębiorcy coraz głośniej mówią o tym, że resort rolnictwa nie dba o ich interesy i żądają przejścia spod jego kompetencji do ministerstwa gospodarki.

Rząd wysłał właśnie do Brukseli wniosek o zmiany w zasadach rozdysponowania funduszy z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Kosztem dotacji na modernizację przemysłu spożywczego mają zostać zwiększone wydatki ma między innymi renty strukturalne. Zdaniem rządu wydatki na firmy trzeba ograniczyć i przeznaczyć je nie na modernizację, ale na konsolidację firm spożywczych.

Marek Sawicki – minister rolnictwa: pytam czy kolejne rozproszenie, kolejne inwestowanie w mercedesy przetwórcze pojedynczych firm i konkurowanie tych firm między sobą – już nie tylko na rynku krajowym ale także na rynkach zewnętrznych jest zasadne.

Przemysłu spożywczego te tłumaczenie nie przekonują i dlatego firmy proszą o pomoc Komisję Europejską.

Andrzej Gantner – Polska Federacja Producentów Żywności: domagamy się tego, aby te środki, które były pierwotnie zaplanowane na przetwórstwo spożywcze zostały utrzymane. Uważamy, że kierowanie środków z inwestycji na pomoc socjalną jest stanowczo niedobrym pomysłem.

Komisja Europejska ma teraz 3 miesiące, aby odpowiedź polskiemu rządowi oraz przedsiębiorcom. Ale ci nie czekając na finał konfliktu idą o krok dalej. Chcą przejść z kompetencji resortu rolnictwa do ministra gospodarki.

Witold Choiński – Izba Gospodarcza "Polskie Mięso": bliżej by nam było do ministerstwa gospodarki, być może tam ministrowie zrozumieliby nasze problemy, bo w ministerstwie rolnictwa cała działalność jest skupiona w obszarze rolnictwa i rolników.

Elżbieta Nitecka Związek Prywatnych Przetwórców Mleka: od co najmniej 10 lat nie ma w ministerstwie rolnictwa departamentu, który zajmował by się gospodarką żywnościową i ten problem jest widoczny dla całej branży.

Przemysł spożywczy w Polsce zatrudnia blisko pół miliona osób i wytwarza 14 proc. Produktu Krajowego Brutto.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności