Ceny zbóż, notowania, aktualności

Zdrowy system płatności

Zdrowy system płatności
Chcemy nowego systemu płatności bezpośrednich, który zapewni wszystkich krajom Unii Europejskiej równe warunki konkurowania. We Wspólnocie kończy się dyskusja nad tak zwanym Przeglądem Zdrowotnym Wspólnej Polityki Rolnej. Ostateczne dyskusje jeszcze w tym roku.

Tak zwany przegląd zdrowotny to sprawdzenie czy reforma Wspólnej Polityki Rolnej z 2003 roku spełniła swoje zadanie. W efekcie Bruksela zaproponowała kilka istotnych zmian. Niektóre z nich takie jak ustalenie wspólnego unijnego systemu płatności bezpośrednich wzbudzają w Polsce wiele emocji.

Tymczasem wiele państw Europy Zachodniej ma zupełnie inne stanowisko. Zależy im, aby system dopłat bezpośrednich zależał nie tylko od wielkości gospodarstw – tak jak jest teraz w Polsce – ale także od historycznych wielkości produkcji z czasów kiedy nie byliśmy jeszcze członkiem Unii Europejskiej.

Tymczasem Polski rząd zabiega, o to aby warunki wsparcia wyrównały się. Nie chcemy, aby utrwalano historyczne różnice w wysokości dopłat bezpośrednich. Opozycja popiera te stanowisko i proponuje przyjęcie wspólnego frontu walki o przyszły kształt Wspólnej Polityki Rolnej.

Debata nad przeglądem zdrowotnym unijnej polityki rolnej zakończy się w listopadzie. Decyzja ministrów rolnictwa 27 państw Wspólnoty powinna zapaść jeszcze w tym roku.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności