Ceny zbóż, notowania, aktualności

Wnioski czekają na weryfikację

Wnioski czekają na weryfikację
Jest akredytacja, ale umów podpisanych z rolnikami niewiele. Agencja Restrukturyzacji teoretycznie ma rok na rozpatrzenie wniosków na modernizacje gospodarstw rolnych. W większości województw ten termin mija 9 listopada.

Szanse, że do tego czasu wszyscy rolnicy będą wiedzieli czy dostaną dofinansowanie z każdym dniem są coraz mniejsze.

To było prawdziwe oblężenie. Podobne sceny rozgrywały się na początku listopada ubiegłego roku prawie przed każdym oddziałem regionalnym Agencji Restrukturyzacji.

Leszek Michałowski, gmina Czerwin: czas zaciera na pewno wspomnienia nie było tak najgorzej na pewno była kolejka, mogłaby być mniejsza, ale chętnych było dużo, więc musiała być taka kolejka.

Pan Leszek ma nadzieję, że już niedługo podpisze umowę z Agencją Restrukturyzacji. Teraz uzupełniał wniosek.

Leszek Michałowski, gmina Czerwin: myślałem, że to będzie szybciej, ale przynajmniej dobrze jest, że pozwolono kupować te rzeczy. Ja na przykład prasą wykonałem te prace w swoim gospodarstwie.

Inwestycje można wykonać na własne ryzyko przed podpisaniem umowy. Wielu rolników czeka jednak na decyzje Agencji. Z każdym dniem ich cierpliwość jest coraz mniejsza.

Ilona Pariaszewska, gmina Błędów: myślę, że każdy podobnie jak ja może powiedzieć o dużym rozczarowaniu, jeżeli chodzi o tę sprawę nawet bym powiedziała, że Agencja lekceważy interesy rolników.

Agencja Restrukturyzacji zapewnia jednak, że wnioski nie leżą już na półkach.

Stefan Gora, ARiMR: wszystkie wnioski są rozdzielone u pracowników merytorycznych w ich szafach na ich biurkach.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że dokumenty były przygotowywane w dużym pośpiechu i wymagają wielu uzupełnień.

Stefan Gora, ARiMR: rozpatrywanie wniosków trwa w takiej kolejności jak zostały złożone i w takiej kolejności będziemy później podpisywać umowy. Ale to wszystko zależy bezpośrednio od beneficjentów kiedy uzupełnią swoje wnioski.

Rolnicy nie mogą jednak uzupełnić dokumentów dopóki nie dostaną zawiadomienia z Agencji Restrukturyzacji. I tak koło się zamyka. Najdłużej na rozpatrzenie dokumentów będą czekać rolnicy z Mazowsza i Wielkopolski, bo tam złożono najwięcej wniosków. Na wypłatę dotacji Agencja Restrukturyzacji ma trzy miesiące od otrzymania wniosku o płatność.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności