Ceny zbóż, notowania, aktualności

Zwiększy się spożycie mięsa

Zwiększy się spożycie mięsa
Światowy rynek mięsa będzie rozwijał się szybko mimo spowolnienia globalnej gospodarki. Według agencji badawczej GIRA do 2015 r. konsumpcja powinna się zwiększyć o 20 proc. Z kolei w dziesięcioletniej prognozie Komisja Europejska przewiduje, że sprzedaż mięsa na świecie będzie rosła średnio o 1,9 proc. rocznie. W ostatniej dekadzie były to 2,2 proc.

Czynnikiem, który przyspiesza światowe trendy jest rosnący popyt na te produkty w Chinach – rocznie sprzedaż mięsa w tym kraju ma rosnąć o 2,9 proc. Według GIRA jedna czwarta globalnej konsumpcji mięsa ma miejsce właśnie tam, a Chińczycy spożywają aż połowę światowej produkcji wieprzowiny. Następne są kraje Ameryki Północnej oraz państwa członkowskie Unii Europejskiej. Poza Chinami dynamicznie będzie rosło również spożycie mięsa na Bliskim Wschodzie oraz w Afryce Północnej.

Najpopularniejszym gatunkiem mięsa pozostanie wieprzowina, ale długoterminowa dynamika wzrostu konsumpcji tego mięsa będzie lekko słabsza niż spożycia mięsa drobiowego. Sprzedaż droższych gatunków mięsa będzie rosła najwolniej – Komisja Europejska przewiduje, że w przypadku wołowiny będzie to 1,7 proc., a baraniny – 1,8 proc.

Ceny mięsa w 2017 r. będą o 20-30 proc. wyższe od cen z poprzedniego roku. Komisja podkreśla, że pod względem cen rynek mięsa jest znacznie bardziej stabilny niż rynek nabiału, na którym następują znaczne wahania notowań.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności