Ceny zbóż, notowania, aktualności

Od jutra pomoc

Od jutra pomoc
Jutro powinna ruszyć pomoc dla rolników poszkodowanych przez huragany, trąby powietrzne oraz susze. Dostępna będzie między innymi pomoc socjalna. Rząd przewidział także kredyty klęskowe, ale z nimi może być problem.

Pomoc będzie dotyczyć rolników z województw dotkniętych ostatnimi klęskami żywiołowymi. Przewiduje się między innymi umorzenia należności wobec KRUS-u oraz Agencji Nieruchomości Rolnych. Ale nie tylko. Od jutro powinny ruszyć kolejne formy pomocy.

Artur Ławniczak – wiceminister rolnictwa: pomoc socjalna poprzez ośrodki pomocy społecznej w gminach, dopłaty do kredytów klęskowych na odnowienie produkcji, uruchomienie produkcji. I co istotne, dla osób poszkodowanych przez huragan do 15 tysięcy złotych na odtworzenie produkcji.

Ale dla gospodarstw dotkniętych klęską suszy pomoc socjalna będzie niższa i w zależności od ich wielkości wyniesie od 500 do 1000 złotych. Resort rolnictwa będzie musiał także poszukać pieniędzy na kredyty suszowe.

Prośba o przeznaczenia na ten cel 10 milionów złotych z resortu spraw wewnętrznych została odrzucona.

Stanisław Stec – poseł SLD: trzeba z powrotem wystąpić do ministra finansów, aby poszukał z rezerw i te 10 milionów przeznaczył, które są niezbędne na to, aby uruchomić akcję kredytową na kredyty klęskowe w 2008 roku.

Szacuje się, że rządową pomocą zostanie objętych 230 tysięcy gospodarstw dotkniętych suszą oraz ponad 1600 poszkodowanych przez huragany i trąby powietrzne. Oznacza to, że pomoc z budżetu państwa przekroczy 245 milionów złotych.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności