Ceny zbóż, notowania, aktualności

Wyśrubowane normy

Wyśrubowane normy
Spadek plonów nawet o 1/3, a w efekcie wzrost wydatków ludności na żywność. Takie mogą być skutki wprowadzenia zmian w unijnych przepisach o środkach ochrony roślin. Ich producenci apelują do polskich władz o interwencję w Brukseli.

W Unii Europejskiej powstaje właśnie nowa dyrektywa, która ma zastąpić obecnie istniejące przepisy dotyczące środków ochrony roślin.

Jeżeli weszłaby ona w życie w proponowanym kształcie szacuje się, że z rynku zniknęłoby nawet 80 proc. pestycydów. Unijne instytucje pod wpływem organizacji ekologicznych chcą bowiem zaostrzyć dopuszczanie preparatów na rynek. Zdaniem producentów środków ochrony roślin niepotrzebnie.

Michał Fogg, Polskie Stowarzyszenie Środków Ochrony Roślin: chcemy utrzymać ocenę ryzyka i dzięki temu będzie naturalna wymiana środków ochrony roślin na coraz nowocześniejsze bez radykalnych pociągnięć.

Najnowsze badania włoskiego instytutu Nomisma, pokazują, że w najgorszym razie produkcja pszenicy i ziemniaków może spaść o 30 proc., winogron 10. To spowoduje wzrost cen tych towarów.

Co więcej zagrożone będzie bezpieczeństwo unijnych konsumentów. Wspólnota będzie zmuszona do importu brakujących produktów. Bardzo często z krajów, które nie spełniają wyśrubowanych unijnych norm używania środków ochrony roślin.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności