Ceny zbóż, notowania, aktualności

Już oszacowano straty spowodowane przez suszę

Już oszacowano straty spowodowane przez suszę
W gminie Warta zakończyło się szacowanie strat spowodowanych przez suszę. Ucierpiało prawie sześćdziesiąt procent upraw. W najtrudniejszej sytuacji są hodowcy bydła, bo zimą może zabraknąć paszy dla zwierząt. Rozwiązaniem mają być kredyty suszowe, ale rolnicy obawiają się m dalszego zadłużania.

Jarosław Dominiak z Maszewa ma prawie sto krów. Całe zbiory z pięćdziesięciu hektarów przeznacza na paszę. W tym roku susza opóźniła wegetację kukurydzy.

W gminie Warta susza była tak dotkliwa, że nie było drugiego pokosu siana. Słońce wypaliło trawy. Dla hodowców bydła oznacza to wielki problem z przetrwaniem zimy.

Samorządy niewiele mogą zrobić, by pomóc rolnikom. Dlatego gminy rzadko decydują się na takie rozwiązanie. Rolnikom zostają kredyty suszowe.

Dwa lata temu pieniądze wypłacała również opieka społeczna. Gospodarstwa do pięciu hektarów otrzymywały pięćset złotych, większe– tysiąc. Hodowcy bydła dodatkowo dostawali trzysta dziewięćdziesiąt siedem złotych. Jak będzie w tym roku, nadal nie wiadomo.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności