Ceny zbóż, notowania, aktualności

PROW – zmiany

PROW – zmiany
Więcej pieniędzy dla rolników mniej dla firm. To zapowiadane zmiany w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-13.

Nie dość że unijne dotacje nie płyną do rolników szerokim strumieniem to jeszcze ubywa ich z dnia na dzień. A wszystko przez niski kurs euro w stosunku do złotego. Dlatego potrzebne są zmiany w planie finansowania poszczególnych działań.

Marek Sawicki, minister rolnictwa: grupy producenckie, modernizacja, renty strukturalne melioracje tu te 4 kierunki chce żeby zyskały zdecydowanie większy zastrzyk finansowy.

Aby gdzieś dodać z innego miejsca trzeba zabrać. Takim miejscem są programy skierowane do przedsiębiorców, czyli "Wzrost wartości dodanej" oraz "mikroprzedsiębiorstwa".

Marek Sawicki, minister rolnictwa: cześć z mikroprzedsiębiorstw chcę przesunąć na różnicowanie działalności w kierunku nierolniczej. Mikroprzedsiębiorcy mogą także korzystać z regionalnych programów operacyjnych z ministerstwa rozwoju regionalnego.

Więcej środków ma być przeznaczonych także na wsparcie dla grup producenckich. Do końca 2013 roku na blisko dwadzieścia różnych programów jest do rozdysponowania ponad 17 miliardów euro. Na razie do kieszeni rolników trafiła ponad jedna piąta tej kwoty. Agencja Restrukturyzacji zapewnia, że na kolejne wypłaty nie trzeba będzie długo czekać. Mowa o programie modernizacji gospodarstw rolnych.

Dariusz Wojtasik: prezes ARiMR: agencja uzyskała akredytację do momentu wydania decyzji czyli każdy rolnik, który otrzymał od nas decyzję może w spokoju wydawać środki kupować niezbędny sprzęt w ramach tego działania.

Akredytację płatniczą Ministerstwa Finansów ma 11 programów. Kolejne cztery powinny ją dostać jeszcze w tym miesiącu.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności