Ceny zbóż, notowania, aktualności

Pogłowie trzody chlewnej dramatycznie spada

Pogłowie trzody chlewnej dramatycznie spada
Wg. GUS pogłowie świń w Polsce wynosi ok. 15,7 mln szt. i jest mniejsze w porównaniu z I kw. ub. r. aż o 13 proc. Tyle sztuk trzody po raz ostatni notowano w Polsce ćwierć wieku temu w 1983 roku.

Pogłowie trzody będzie nadal spadać. Loch prośnych mamy mniej o 1/5 w porównaniu do I kw. 2007 r., prosiąt o 15 proc., a warchlaków i tuczników o blisko 11 proc. Wszystko na to wskazuje, że smakosze karkówki będą ją nadal zajadali, z tym, że nie będzie ona pochodziła z krajowej produkcji. Importerzy wieprzowiny już zacierają ręce. Spadek produkcji żywca wieprzowego nad Wisłą już spowodował zmiany tendencji w handlu zagranicznym. W 2007 r. sprzedano za granicę blisko 300 tys. t mięsa, żywca i przetworów, czyli o 13 proc. mniej niż w 2006 r. Jednakże, za granicą niechętnie kupują nasze przetwory. W strukturze eksportu dominowała wieprzowina nieprzetworzona.

Ze światowej potęgi w produkcji wieprzowiny stajemy się Kopciuszkiem. Import wieprzowiny wzrósł kolosalnie – aż o 47 proc. W ub. r. sprowadzono do Polski ponad 260 tys. ton mięsa.

Eksport naszego mięsa wieprzowego będzie mniejszy – szacują eksperci z IERiGŻ oraz przedstawiciele organizacji branżowych.

Silna złotówka także przyczynia się do wzrostu importu. Od stycznia do kwietnia br. sprowadzono do Polski 125 tys. ton wieprzowiny. Ta ilość jest dwukrotnie większa od tej, która była sprowadzona w analogicznym okresie 2007 r. Wieprzowiny przywożona jest do naszego kraju przede wszystkim z Danii, Niemiec i Holandii.

W tym roku – szacują eksperci – do Polski wpłynie blisko 400 tys. ton wieprzowiny i staniemy się importerem netto tego mięsa!

Według znawców tematu Polsce potrzebna jest promocja mięsa na innych rynkach, w tym głównie na rynkach wschodnich. Promocji nie ma. Większy popyt pozwoli na odbudowanie pogłowia. Mało wieprzowiny sprzedajemy na rynki trzecie. Mimo ogromnego zapotrzebowania na mięso wieprzowe na wschód od Polski, poprzez Rosję, aż po Chiny nie potrafimy wykorzystać tej szansy.

Źródło: farmer.pl

Powrót do aktualności