Ceny zbóż, notowania, aktualności

Zboża konsumpcyjne i trzoda chlewna podrożały, tańszy żywiec wołowy i drób

Zboża konsumpcyjne i trzoda chlewna podrożały, tańszy żywiec wołowy i drób
Pszenica i żyto konsumpcyjne zdrożały w ciągu pierwszego tygodnia lipca odpowiednio o 0,3 proc. i 7 proc. – poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w cotygodniowym raporcie.

Według danych ministerstwa w pierwszym tygodniu lipca cena pszenicy konsumpcyjnej ukształtowała się na poziomie 802 zł/t, tj. nieco wyższym (o 0,3 proc.) niż w poprzednim tygodniu. Była ona jednak o prawie 4 proc. niższa niż przed miesiącem, ale o 33 proc. wyższa niż w porównywalnym okresie ub.r.

W tym samym okresie za 1 tonę żyta konsumpcyjnego uzyskiwano przeciętnie 727 zł, tj. o blisko 7 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu i o 1 proc. więcej niż przed miesiącem. Równocześnie zboże to było o 25 proc. droższe niż przed rokiem.

Z danych resortu rolnictwa wynika, że pogłębił się spadek cen skupu jęczmienia. W pierwszym tygodniu lipca cena jęczmienia paszowego wynosiła 616 zł/t, czyli o ponad 9 proc. mniej niż w ostatnim tygodniu czerwca, 15 proc. mniej niż przed miesiącem, jednak o prawie 15 proc. więcej niż przed rokiem.

MRiRW podało także, że w dniach 30.06-06.07 za kukurydzę średnio w kraju płacono 762 zł/t, wobec 754 zł/t tydzień wcześniej. Ziarno to było o 0,6 proc. tańsze niż przed miesiącem, ale o 30 proc. droższe niż przed rokiem.

Według resortu rolnictwa pierwszy tydzień lipca przyniósł lekki tygodniowy wzrost cen skupu trzody chlewnej. W dniach 30.06– 06.07.br. za trzodę chlewną dostawcy otrzymywali 4,31 zł/kg wobec 4,29 zł/kg w poprzednim tygodniu.

"Raportowana cena była o 2 proc. niższa niż przed miesiącem, ale o 5 proc. wyższa niż rok wcześniej" – podało ministerstwo.

MRiRW podało także, że w tym samym okresie żywiec wołowy w ciągu tygodnia potaniał w skupie o 1,6 proc. a w odniesieniu do cen sprzed miesiąca o prawie 3 proc. W pierwszym tygodniu lipca płacono za niego bowiem średnio 4,21 zł/kg, tj. o niecałe 6 proc. więcej niż przed rokiem.

Zgodnie z informacją ministerstwa rolnictwa za kurczęta typu brojler płacono 3,28 zł/kg, tj. o ok. 1 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu i przed rokiem. Jednocześnie drób ten był droższy o 2 proc. niż na początku czerwca br.

W raporcie napisano także, że za indyki dostawcy otrzymywali 4,34 zł/kg, tj. o 2,7 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu, o ponad 5 proc. mniej niż przed miesiącem i o niespełna 4 proc. mniej niż rok wcześniej.

Według informacji ministerstwa utrzymuje się wzrostowa tendencja cen odtłuszczonego mleka w proszku. Tendencja ta trwa od maja tego roku. W pierwszym tygodniu lipca średnia cena zbytu tego produktu wyniosła 7,78 zł/kg (bez VAT) wobec 7,75 zł/kg w poprzednim tygodniu. W porównaniu do cen sprzed miesiąca OMP podrożało o blisko 7 proc., ale było o 41 proc. tańsze niż przed rokiem.

Źródło: PAP

Powrót do aktualności