Ceny zbóż, notowania, aktualności

Renty na start

Renty na start
Dokładnie za tydzień rusza kolejna edycja programu rent strukturalnych. Dotychczas skorzystało z nich blisko 70 tysięcy rolników, wkrótce mają szanse dołączyć następni. Wnioski o przyznanie rent strukturalnych będzie można składać od 30 czerwca.

Rolnicy, którzy przekazali gospodarstwa w zamian za renty z funduszy na lata 2004-2006 nie kryją swojego zadowolenia. Średnia wysokość świadczeń to około 1600 złotych dla jednej osoby. Ci którzy odpowiedni wiek osiągnęli dopiero ubiegłym roku mają połowę tej kwoty. Dlatego rozżalenie rolników nie dziwi.

Janina Turkowska, wieś Wola: jest mała ta renta bo na nas dwoje 1000 złotych to jest bardzo skromnie. Dobrze że syn jest pomagamy my jemu on nam i jakoś przeżyjemy, bo jak byśmy przeszli na samą rentę to by było bardzo ciężko.

Zdaniem resortu rolnictwa o podwyższeniu wysokości świadczeń nie może być mowy. Powód jest bardzo prosty. Ponad połowę z całego budżetu na lata 2007-13 idzie na wypłatę świadczeń. Nie pomaga także niski kurs euro w stosunku do złotego.

Marek Sawicki, minister rolnictwa: w tej chwili pracujemy nad tym jak z niektórych programów zmniejszyć pieniądze tam przewidziane i przesunąć właśnie w kierunku tych działań i jestem przekonany, że zdążymy. To co możemy zrobić w ramach osi bez zgody Komisji Europejskiej nastąpi szybko.

O wsparcie mogą ubiegać się rolnicy, którzy ukończyli 55 lat przez co najmniej 10 lat prowadzili własne gospodarstwo rolne a przez 5 byli ubezpieczeni w KRUS-ie. Liczy się także wielkość przekazywanego gospodarstwa.

Hektar ziemi wystarczy tylko w województwach małopolskim, podkarpackim, śląskim oraz świętokrzyskim, w pozostałych 3. Wysokie wymagania stawiane są także następcom. Jak się okazuje najtrudniejszy warunek do spełnienia to wykształcenie rolnicze lub odpowiedni staż pracy w gospodarstwie potwierdzony ubezpieczeniem w KRUS-ie. Resort rolnictwa zapowiadał, że ten wymóg będzie złagodzony, ale na razie nic tego nie wskazuje.

Marek Sawicki, minister rolnictwa: myślę, że jeżeli chodzi o renty strukturalne to tam nie ma wysokich poprzeczek.

Zainteresowanie programem i wykorzystanie środków jest duże. Wnioski o przyznanie rent strukturalnych będzie można składać od 30 czerwca. Będą one przyjmowane do wyczerpania koperty finansowej przeznaczonej na ten rok.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności