Ceny zbóż, notowania, aktualności

ARR rozdzieli kontyngent na import wołowiny?

ARR rozdzieli kontyngent na import wołowiny?
Przedsiębiorcy mogą już składać wnioski. Będą one przyjmowane do 8 czerwca. Następnie ARR musi wysłać informacje do Komisji Europejskiej. Jeśli KE przydzieli firmom kontyngenty, Agencja będzie wydawała decyzje.

Rozporządzenie Komisji Europejskiej (WE) nr 412/2008 otwierające wieloletni kontyngent taryfowy na przywóz do Unii w okresie od 1 lipca br. do 30 czerwca przyszłego roku mrożonej wołowiny przeznaczonej do przetwórstwa. Kontyngent obejmuje produkty takie jak ćwierci przednie oraz wołowinę i cielęcinę wysokiej jakości. Na podstawie tego kontyngentu na teren Wspólnoty będzie mogło trafić blisko 55 tys. ton wołowiny. Zabezpieczenie praw przywozowych wynosi 6 euro/100 kg. Licencje będą ważne przez 120 dni.

Do tej pory polskie firmy nie korzystały z takich kontyngentów. Komisja Europejska przyznaje prawa do importu dla poszczególnych przedsiębiorców w zależności od zainteresowania kontyngentem w UE – im więcej przedsiębiorców weźmie udział w kontyngencie tym mniejsze ilości zostaną przyznane poszczególnym uczestnikom).

Źródło: farmer.pl