Ceny zbóż, notowania, aktualności

Uproszczone komplikacje

Uproszczone komplikacje
Czy wypełnienie dokumentów musi być takie trudne? Pytają rolnicy, którzy składają wnioski o dopłaty bezpośrednie. Ich zdaniem to, co w ubiegłym roku uproszczono w tym skomplikowano.

Aby dostać unijne dotacje do gruntów rolnych trzeba poprawnie wypełnić wniosek i dostarczyć go do Agencji Restrukturyzacji. Rolnicy mogą zrobić to osobiście albo wysłać pocztą.

Cezary Deptuła, Sławno: jeżeli suma rolnik wypełnia to nie jest do końca pewny, ze jest dobrze. Tutaj to ktoś sprawdzi od ręki i albo sam sobie poprawi albo zabierze do domu i zrobi korektę.

Obaw jest wiele, bo wypełnianie dokumentów nie jest proste. A najczęstszy błąd, jaki popełniają rolnicy to przepisanie dokumentów sprzed roku.

Robert Dobosz, ARiMR Radom: wraz z wnioskiem, który dotarł do rolnika jest instrukcja, z którą należałoby się zapoznać i według tej instrukcji wypełnić wniosek obszarowy.

Cezary Deptuła, Sławno: dla mnie dla rolnika to powinno być prostsze … Wszyscy rolnicy zgodnie przyznają, że tym razem na wypełnienie dokumentów musieli poświęcić więcej czasu niż poprzednio.

Teresa Jabłonka, Zatopolice: może więcej rubryk do wypełnienia, więcej danych, ale jak się usiądzie to można zrobić go jednak.

Przypominamy, że 15 maja mija podstawowy termin ubiegania się o dopłaty bezpośrednie. Wszystkie powiatowe biura Agencji Restrukturyzacji pracują dziś do godziny 22.00. Jutro i pojutrze będą otwarte do ostatniego klienta.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności