Ceny zbóż, notowania, aktualności

Podatkowa rewolucja?

Podatkowa rewolucja?
Platforma Obywatelska chce rewolucyjnych zmian na polskiej wsi. Od 2010 roku rolnicy mają płacić podatek dochodowy, a na jego podstawie będą obliczać wysokość składki.

Te słowa Zbigniewa Chlebowskiego zelektryzowały całą polską wieś. Szef Klubu Parlamentarnego PO powiedział: "…od 2010 roku chcielibyśmy wprowadzić podatek dochodowy oraz obowiązek płacenia przez rolników ubezpieczeń od dochodów."

Ministerstwo rolnictwa nie wyklucza takiej możliwości, ale chce, aby nastąpiło to dużo później. W 2010 roku miałaby się dopiero rozpocząć dyskusja na ten temat. Kiedy konkretne rozwiązania weszłyby w życie nie wiadomo.

Marek Sawicki, minister rolnictwa – "Jestem przekonany, że 2010 rok to jest dobry okres, w którym można rozważyć kwestię nie tylko dochodowego systemu ubezpieczeń, ale także dochodowego systemu podatkowego."

Platformie Obywatelskiej trudno będzie znaleźć sejmowa większość, która opowiedziałby się za rewolucją w rolniczych podatkach oraz KRUS-ie. Przeciwko temu opowie się nie tylko PSL, ale także opozycja, która krytykuje ten pomysł.

Henryk Kowalczyk, poseł PiS – "Pod warunkiem, że będzie to podatek dobrowolny, ci rolnicy, którzy zechcą być w systemie podatkowym, to powinni mieć taką możliwość, tak jak jest to obecnie w systemie VAT-owskim."

Także w samej Platformie Obywatelskiej politycy z rezerwą mówią o planach wprowadzenia podatku dochodowego, a co za tym idzie prowadzenia przez rolników pełnej rachunkowości. Zdaniem szefa sejmowej komisji rolnictwa podatek dochodowy nie powinien objąć wszystkich gospodarstw.

Leszek Korzeniowski, poseł PO – "Trudno sobie wyobrazić aby, rolnik jedno czy dwuhektarowy prowadził książkę rachunkową."

Stanowisko organizacji rolniczych jest oczywiste. Próby zmian w systemie KRUS-owskim oraz podatkowym spotkają się z ostrymi protestami

Wiktor Szmulewicz, Krajowa Rada Izb Rolniczych – "Rolnicy podatek płacą, jest to podatek gruntowy od stanu posiadania i zastąpienie go podatkiem dochodowym nie wiem czy to jest dobre rozwiązanie zarówno dla rolników jak i dla budżetu państwa."

Szczegóły reformy KRUS-u mają być omawiane na posiedzeniu rządu już w najbliższych tygodniach.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności