Ceny zbóż, notowania, aktualności

Plan reformy KRUS

Plan reformy KRUS
Za dwa miesiące Ministerstwo Rolnictwa ma przedstawić projekt pierwszego etapu zmian w systemie ubezpieczeń rolniczych. Propozycje są jednak mało rewolucyjne.

Na razie nic nie się mówi o tym czy składki będą zróżnicowane i od czego miałaby zależeć ich wysokość. Wiadomo jednak, że ministerstwo ma pomysł by na nowo uporządkować sprawy związane z dwuzawodowcami, czyli tymi rolnikami, którzy poza obok pracy na roli prowadzą działalność gospodarczą. Prawdopodobnie będą musieli księgować swoje dochody.

Zgodę na ubezpieczenie w KRUS dostaną tylko ci, którzy ponad 50 proc. dochodów uzyskują z rolnictwa. Obecne kierownictwo resortu rolnictwa już trzykrotnie zmieniało zdanie co do tego: czy reformować KRUS? Jak w kalejdoskopie zmieniały się także pomysły na rozwiązania poszczególnych kwestii.

W programie porozmawiamy o tym, w jakim kierunku pójdzie planowana teraz reforma KRUS-u. Czy jest szansa by płacący (z różnych powodów) wyższe składki do KRUS, mogli w przyszłości otrzymywać wyższe emerytury? Jakie warunki trzeba będzie spełnić, by móc ubezpieczać się w KRUS?

Czy zapowiadany projekt reformy rzeczywiście powstanie do wakacji? I czy uda się wreszcie tak go opracować, by reszta społeczeństwa nie wypominała rolnikom, że państwo dopłaca do ich ubezpieczeń 10, a może nawet 15 mld złotych rocznie. A może trzeba skutecznie uświadomić mieszczuchom, że obecny system ubezpieczeń jest sprawiedliwy.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności