Ceny zbóż, notowania, aktualności

Mega-dzierżawy

Mega-dzierżawy
Uchwalenie ustawy o dzierżawie oraz wydłużenie czasu na jaki Agencja Nieruchomości Rolnych wydzierżawia ziemię – to główne postulaty właścicieli największych gospodarstw rolnych w kraju.

W Polsce 600 największych gospodarstw dostarcza około 60 proc. płodów rolnych. To najlepiej oddaje role i znaczenie wielkotowarowych rolników.

Prof. Andrzej Kowalski, Instytut Ekonomiki Rolnictwa – Dzięki skali wytwarzania, mają niższe koszty wytwarzania, a dzięki temu żywność jest tańsza.

Właścicieli największych w kraju gospodarstw krytykują Agencje Nieruchomości Rolnych za błędną politykę dotyczącą dzierżawy gruntów. Ich zdaniem jej minimalny okres powinien wynosić 15 lat, a przy produkcji zwierzęcej nawet 30. Praktyka zwierania umów na krótsze okresy z zapisem o możliwości jej przedłużenia dzierżawców nie zadowala.

Leszek Dereziński, Federacja Związków Pracodawców, Dzierżawców i Właścicieli Rolnych – Trudno mówić o jakichś procesach inwestycyjnych. Z jednej strony mówi się o modernizacji budynków, przystosować trzeba produkcję do warunków unijnych, zasad współzależności za dzierżawienie, a my nic nie wiemy, czy będziemy mieli na 5 czy 10 lat umowę przedłużoną.

Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych broni się, że nie ma innego wyjścia. Czynsz dzierżawny można podwyższyć dopiero po 10 latach od momentu podpisania umowy lub po jej zakończeniu. Tymczasem ostatnio czynsze bardzo szybko rosły. Ale nie dla tych, którzy mają wieloletnie umowy.

Wojciech Kuźmiński, prezes Agencji Nieruchomości Rolnych – W sytuacji szybkiego wzrostu nie możemy być posądzeni o próbę działania na niekorzyść interesu Skarbu Państwa.

W jednym obie strony zgadzają się całkowicie. Przydałaby się ustawa, która uregulowałaby wszystkie kontrowersyjne sprawy związane z dzierżawą.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności