Ceny zbóż, notowania, aktualności

PROW młody rolnik

PROW młody rolnik
Trwa nabór wniosków na program pomocy dla młodych rolników Agencja Restrukturyzacji ma już akredytację i czeka tylko na rozporządzenie ministra finansów. Dzięki temu możliwa będzie wypłata premii.

Do tej pory do Agencji restrukturyzacji zgłosiło się 1875 młodych rolników, którzy chcą otrzymać 50 tysięczną premię. Oznacza to, że do rozdysponowania jest jeszcze 75 proc. z dostępnych pół miliarda złotych funduszy. Tym razem udało się uniknąć wielogodzinnych kolejek, które jeszcze w listopadzie były zmorą rolników.

Dariusz Wojtasik – prezes ARiMR: dzięki uruchomieniu naborów wniosków w biurach powiatowych nie mieliśmy tych kolejek, które widzieliśmy 9 listopada. Nabór wniosków odbywa się bardzo płynnie.

Agencja Restrukturyzacji stara się teraz o akredytację programu wsparcia modernizacji gospodarstw. Wnioski są już złożone, ale ich sprawdzanie, a co najważniejsze wypłata pieniędzy jeszcze się nie rozpoczęły.

Marek Sawicki minister rolnictwa: tu są zdecydowane przyspieszenia i mamy nadzieję, że w najbliższych tygodniach już cały program zostanie uruchomiony.

A już na przełomie marca i kwietnia ma ruszyć zbieranie wniosków na dwa kolejne programy: pomoc dla przetwórców rolno-spożywczych oraz na tworzenie poza rolniczych miejsc pracy. Plany ambitne, tylko czy możliwe do zrealizowania.

Wiktor Szmulewicz – prezes KRIR: słyszę na razie o deklaracjach w przyjmowaniu nowych wniosków, otwieraniu i to jest dobre. Szczęśliwy będę wtedy, gdy zaczną te złotówki spływać na wieś.

Do tej pory Agencja Restrukturyzacji rozpoczęła wypłaty tylko rent strukturalnych oraz dotacji dl słabych gruntów.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności