Ceny zbóż, notowania, aktualności

Polacy boją się żywności modyfikowanej genetycznie

Polacy boją się żywności modyfikowanej genetycznie
Nasz strach jest silniejszy niż nasz euroentuzjazm. Aż dwie trzecie Polaków nie kupiłoby produktów genetycznie modyfikowanych, nawet gdyby były wyraźnie tańsze od tradycyjnej żywności.

60 proc. Polaków jest pewnych, że spożywanie modyfikowanej genetycznie żywności (GMO) może szkodzić – wynika z przeprowadzonego w weekend sondażu PBS DGA dla "Gazety".

Polacy nie chcą, żeby takie rośliny były u nas uprawiane. Połowa poparłaby zakaz stosowania roślin GMO, nawet gdyby miało to oznaczać wzrost cen żywności.

Zadowolony jest minister środowiska Maciej Nowicki, który otworzył debatę "Gazety" o GMO głosem przeciw. – Społeczeństwo kolejny raz wykazało mądrość i ostrożność wobec rzeczy, do których nie jesteśmy jeszcze przygotowani, o których za mało wiemy. Zadziałała zasada przezorności. Nowicki uważa, że takie stanowisko opinii publicznej wzmacnia jego pozycję. Nie tylko w rządzie, także w negocjacjach z Komisją Europejską.

Polska od miesięcy toczy z Brukselą spór prawny o GMO. Za przyjęcie ustawy zakazującej stosowania nasion i pasz GMO Komisja pozwała nas przed Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Rząd odpowiedział kontrpozwem.

Polacy znani są w Europie z euroentuzjazmu. A jednak aż 45 proc. uznało, że warto utrzymać zakaz upraw GMO, "nawet jeśli będzie to oznaczać konflikt z Komisja Europejską". Odmiennego zdania było 37 proc.

Wyniki nie zaskakują naukowców, którzy bronią GMO. – Sondaż potwierdza wcześniejsze badania. Ale o rozwoju gospodarczym nie można decydować w plebiscycie! – mówi "Gazecie" prof. Tomasz Twardowski, biolog molekularny z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN, szef Polskiej Federacji Biotechnologii.

Zdaniem Twardowskiego potrzebna jest kampania edukacyjno-informacyjna.

Polaków nie będzie łatwo przekonać. Nie działają nawet argumenty finansowe – 66 procent nie kupiłoby produktu żywnościowego z GMO, nawet "gdyby był on wyraźnie tańszy od zwykłej żywności".

Opór osłabłby nieco, gdyby zakaz dla GMO miał prowadzić do ogólnego wzrostu cen żywności. Jednak i wtedy 49 proc. Polaków deklaruje, że zakaz powinien być utrzymany. Tylko 34 proc. jest odmiennego zdania.

Polacy nie są wyjątkiem. Równie niskie, jeśli nie mniejsze poparcie jest w Austrii (GMO toleruje tylko 25 proc.), we Francji (29 proc.), na Łotwie (19 proc.), nie mówiąc o Grecji (12 proc.!). Najwięcej ludzi za jest w Hiszpanii (74 proc.), Portugalii (65 proc.) i Irlandii (55 proc.).

Źródło: Gazeta Wyborcza

Powrót do aktualności