Ceny zbóż, notowania, aktualności

Dyskryminująca ulga

Dyskryminująca ulga
Podatkowa ulga prorodzinna to ponad 1000 złotych na dziecko do odpisania od podatku! Jednak chociaż blisko 40 proc. dzieci żyje na wsi, ich rodzice nie będą mogli skorzystać z budżetowych pieniędzy, nawet jeśli wychowują gromadkę dzieci.

Ulga podatkowa na dzieci może się w tym roku stać hitem w rozliczeniach z fiskusem. Na uldze skorzystają wszyscy podatnicy pod warunkiem, że płacą minimalny choćby podatek PIT. Odczują ją nawet ci, którzy zarabiają naprawdę niewiele. Może nie odpiszą pełnej kwoty ulgi – może im do tego zabraknąć podatku, ale "wyzerują" sobie cały podatek.

Ale nie wszyscy skorzystają z ulgi. Blisko 40 proc. dzieci żyje na wsi, a ich rodzice nie będą mogli skorzystać z budżetowych pieniędzy, nawet jeśli wychowują gromadkę dzieci! Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest prosta.

Rolnicy w większości w ogóle nie płacą podatku od dochodów osobistych. A skoro nie płacą, to nie mogą korzystać z ulgi w tym podatku. I choć dyskusja o objęciu rolników PIT trwa od lat, to od lat nic się w tej sprawie nie zmienia. Po trosze pewnie dlatego, że rolnicy wcale nie palą się do obejmowania ich dochodów podatkiem PIT. Formą zryczałtowanego opodatkowania rolniczych dochodów jest podatek rolny płacony na rzecz gmin. Ale od niego nie przysługuje ulga w podatku dochodowym PIT.

Być może rolnicy zjednoczą się w tej sprawie z rzemieślnikami. Związek Rzemiosła Polskiego najpierw namawiał prezydenta, by ten nie podpisywał nowelizacji ustawy o podatku od dochodów osobistych, zwiększającej ulgę na dzieci. Gdy prezydent ustawę podpisał, rzemieślnicy zaapelowali do rzecznika praw obywatelskich, by ten zaskarżył nowelę do Trybunału Konstytucyjnego.

Przekonują, że nowelizacja ich dyskryminuje, że zgodnie z konstytucją "wszyscy są wobec prawa równi" i "nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny". Tłumaczą, że ulga nie ma żadnego związku z prowadzoną działalnością gospodarczą podatnika, że ma wyłącznie charakter prorodzinny i jej jedynym celem jest uwzględnienie w systemie podatkowym kosztów utrzymania i wychowania dziecka w rodzinie.

W Sejmie są w tej chwili 2 projekty ustaw, których pomysłodawcy chcą objąć wiejskie rodziny wychowujące dzieci ulgą w podatkach.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności