Ceny zbóż, notowania, aktualności

Premia na start

Premia na start
Można wysłać pocztą, przesyłką kurierska lub złożyć osobiście w regionalnym czy powiatowym biurze Agencji Restrukturyzacji. Dziś rozpoczął się nabór dokumentów na ułatwianie startu dla młodych rolników.

O wsparcie mogą ubiegać się osoby, które są już właścicielami gospodarstw ale nie dłużej niż 14 miesięcy. Liczy się także wiek nie mniej niż 18 i nie więcej niż 40 lat. Kolejny ważny wymóg to powierzchnia gospodarstwa. W zależności od rejonu kraju musi być to średnia wojewódzka lub krajowa. Na przykład na Mazowszu jest to blisko 10 hektarów. Chętnych na 50 tysięcy wsparcia nie brakuje.

Ireneusz Cholewa Żeleźniki: pierwsi co wczoraj stali już weszli ale wczoraj od południa. Jan Kania Lipniki: lista założona była żeby nie było bałaganu.

Rolnicy wiedzą już na co chcieliby przeznaczyć pieniądze.

Arkadiusz Wieczorek Sieraków: mam zamiar kupić dwie maszyny tak ze spożytkuje na pewno dobrze.

Regionalne oddziały Agencji Restrukturyzacji przez najbliższe trzy dni będą pełnić dyżury do godziny 20.00.

Grażyna Wereszczyńska Mazowiecki Oddział Regionalny ARiMR: zainteresowanie jest bardzo duże natomiast jest możliwość złożenia wniosku pocztą poleconą lub kurierem stąd też mniejsze zainteresowanie bezpośrednim złożeniem ponadto wnioskodawcy mają możliwość złożenia wniosku w biurze powiatowym.

Dariusz Wojtasik prezes ARiMR: nie ma żadnych kolejek w żadnym z województw najwięcej wniosków będzie na Mazowszu bo to największe województwo. Natomiast w pozostałych województwach sytuacja jest opanowana nie ma żadnych kolejek.

W pierwszym naborze do rozdysponowania jest 550 milionów złotych. Powinno to wystarczyć dla ponad 11 tysięcy młodych rolników. Największe limity ustalono w województwach mazowieckim, wielkopolskim i lubelskim, najniższy w lubuskim.

W siedzibie agencji restrukturyzacji w Poznaniu, na otwarcie biura czekało przed ósmą około 60 osób. Przyjmowanie dokumentów wygląda tak jak w listopadzie, kiedy rolnicy składali wnioski na inwestycje w gospodarstwach. Obsługa jednej osoby zajmuje około 15 minut.

W Wielkopolsce na 50-tysięczną premię ma szansę w tym roku około 1400 osób. Do podziału jest ponad siedemdziesiąt milionów złotych. Urzędnicy są przekonani że wystarczy dla wszystkich chętnych, bo zmieniły się kryteria. Pieniądze może dostać rolnik, którego gospodarstwo jest nie mniejsze od średniej wojewódzkiej. W Wielkopolsce to 13 hektarów i 37 arów.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności