Ceny zbóż, notowania, aktualności

Ułatwianie startu

Ułatwianie startu
Teraz ma być bez kolejek i niepotrzebnego zamieszania. Wnioski o przyznanie premii dla młodych rolników będzie można składać osobiście lub przesyłać. Program rusza już za kilkanaście dni.

Staż pracy we własnym gospodarstwie nie dłuższy niż 14 miesięcy, ukończone 18 lat, ale nie więcej niż 40 to tylko niektóre warunki, jakie muszą spełnić rolnicy, aby ubiegać się o wsparcie w wysokości 50 tysięcy złotych. Najtrudniejszy wymóg to odpowiednia powierzchnia gospodarstwa. Młody rolnik nie może mieć więcej niż 300 hektarów ziemi, ale też nie mniej niż wynosi średnia powierzchnia w województwie.

Marta Włudarska ARiMR: jeżeli średnia powierzchnia gruntów rolnych w województwie jest mniejsza niż średnia powierzchnia gruntów w kraju to minimum to jest średnia powierzchnia gruntów rolnych w kraju.

A ta za 2007 rok wynosi prawie 10 hektarów.

Aby dostać premię trzeba zobowiązać się do prowadzenia działalności rolniczej, przez co najmniej 5 lat oraz przez 3 lata podlegać pod ubezpieczenie w KRUSIE.

Artur Ławniczak wiceminister rolnictwa: to wsparcie myślę, że w sposób zdecydowany poprawi młodym rolnikom strukturę gospodarstw rolnych i myślę, ze te gospodarstwa przejmą naprawdę zainteresowani produkcja rolną.

Wnioski o przyznanie wsparcia będą przyjmowane od 3 marca w regionalnych oddziałach Agencji Restrukturyzacji.

Artur Ławniczak wiceminister rolnictwa: te wnioski mogą być przekazywane bezpośrednio do oddziału regionalnego bądź przy pomocy poczty listem poleconym, bądź przesyłką kurierską, co myślę ułatwi naszym rolnikom sposób składania tych wniosków.

Resort rolnictwa szacuje, że w pierwszym naborze z programu powinno skorzystać mniej więcej 12 tysięcy osób. W sumie do 2013 roku na premie dla młodych rolników przewidziano ponad 400 milionów euro.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności