Ceny zbóż, notowania, aktualności

Jak za zboże

Jak za zboże
Ceny zbóż na światowych rynkach znów idą w górę. To oznacza, że stabilizacja cenowa powoli mija – oceniają maklerzy. Jeszcze przed zbiorami cena pszenicy konsumpcyjnej może przekroczyć magiczną kwotę tysiąca złotych za tonę.

Na ostatnich przetargach warszawskiej giełdy towarowej pszenicę konsumpcyjną oferowano po 900 złotych za tonę. Żyto kosztowało 800 a kukurydza 830 złotych. W poniedziałek, na giełdzie w Stanach Zjednoczonych ceny zbóż znacznie wzrosły.

Andrzej Bąk, główny specjalista Warszawskiej Giełdy Towarowej – "To jest ponad 400 dolarów za tonę, czyli w przeliczeniu na złotówki daje to 1050 złotych za tonę."

Wysokie ceny zbóż za Oceanem sugerują, że ich import ze Stanów nie ma w tej chwili żadnego sensu. Podobnie jest również na europejskim rynku. Sytuacji nie uspokajają nawet informacje o zapasach zbóż znajdujących się w magazynach rolników, którzy w oczekiwaniu na jeszcze wyższą cenę wciąż wstrzymują się ze sprzedażą.

Maciej Tomaszewicz, Izba Zbożowo-Paszowa – "W pesymistycznych szacunkach jest to ilość około 1 miliona ton, w optymistycznych szacunkach nawet 2 miliony ton."

Ceny zbóż po rozpoczęciu zbiorów najprawdopodobniej też będą wysokie, bo zapasy ziarna na świecie są rekordowo niskie i według szacunków w tej chwili wystarczają na 53 dni.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności