Ceny zbóż, notowania, aktualności

Ptasia grypa na fermach drobiowych

Ptasia grypa na fermach drobiowych
Wirus ptasiej grypy H5N1 zaatakował ponownie fermy drobiowe w Chinach i Indiach, nie powodując jednak jak do tej pory ofiar w ludziach.

Epidemię stwierdzono m.in. w 13 z 19 okręgów indyjskiego stanu Bengalu Zachodniego – władze czynią wszystko by wirus nie przedostał się na rynek wielomilionowej Kalkuty. W zarażonych fermach zlikwidowano już ponad dwa miliony ptaków – zapowiedziano, iż taki sam los spotka wiele tysięcy sztuk drobiu w innych zagrożonych hodowlach.

Światowa Organizacja Zdrowia oceniła już, że obecna sytuacja w Bengalu Zachodnim – gdzie mieszka ponad 80 milionów ludzi – to najpoważniejszy jak do tej pory kryzys w Indiach, związany z obecnością wirusa H5N1.

W Pekinie w środę informowano natomiast o epidemii ptasiej grypy w Tybecie. Według danych Ministerstwa Rolnictwa Chin, ptasia grypa zabiła ponad tysiąc ptaków w jednej z zarażonych hodowli w powiecie Gongga. Obecność groźnego także dla ludzi wirusa stwierdzono tu 25 stycznia. Od tego czasu prewencyjnie zlikwidowano 13 tysięcy sztuk drobiu.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności