Ceny zbóż, notowania, aktualności

Tania wieprzowina, drogie zboża

Tania wieprzowina, drogie zboża
Mimo znacznego spadku cen wieprzowiny popyt na nią jest niewielki. Półtusze wieprzowe oferowano w tych dniach na giełdach znacznie taniej niż kilka tygodni temu.

 – Ceny skupu żywca wieprzowego osiągnęły poziom (3 zł za kg, a nawet poniżej) niegwarantujący zysku – twierdzą hodowcy. Sytuację finansową gospodarstw pogarszają bardzo drogie zboża paszowe i gotowe pasze. Dlatego rolnicy zaczynają protestować przeciwko niskim cenom skupu tuczników.

Dużą konkurencją jest wciąż atrakcyjny cenowo import. Na giełdach jest coraz więcej mięsa z Danii, Niemiec, Holandii i Belgii. Problemy mają też dostawcy drobiu. Ceny świeżych kurczaków spadły w tym tygodniu do 4 zł za kg. Na razie nic nie zapowiada zmiany sytuacji.

Natomiast wciąż bardzo drogie są zboża. Ostatnio wzrosło zapotrzebowania na ziarno, gdyż firmy przetwórcze odbudowują zapasy. Świadczą o tym uzyskane wysokie ceny, nawet powyżej 900 zł za t, przekraczające stawki wywoławcze.

Spore jest zainteresowanie zbożem paszowym, zwłaszcza kukurydzą. W końcu tygodnia ziarno na giełdach oferowano powyżej 800 zł za t w magazynie dostawcy. Rekordy biją też ceny pasz. Za otręby pszenne pakowane w worki żądano na giełdach już 700 zł za t.

Na zielonym rynku następuje stopniowy wzrost cen i ta tendencja chyba się utrzyma. Drożeją kapusty, warzywa korzeniowe i jabłka. Najbardziej wzrosły notowania pietruszki, kapusty włoskiej i pekińskiej. Ceny jabłek deserowych w skupie wynoszą już średnio 2,1 zł za kg. To wynik dużego popytu odbiorców ze Wschodu.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności