Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rzepak na eksport

Rzepak na eksport
Najwięksi producenci rolni z południowo-zachodniej Polski spotkali się z niemieckimi producentami biodiesla i zaproponowali sprzedaż 700 tysięcy ton rzepaku fabrykom biopaliwa w Austrii i Niemczech. To dwie trzecie całej produkcji na Śląsku.

Niektórzy mieli już takie doświadczenia. Za sprzedaż rzepaku niemieckim producentom biopaliwa otrzymywali 1300 złotych za tonę.

Mariusz Olejnik, prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku – "Przepisy nie były dokładne i czytelne i nie wszyscy chcieli zaryzykować i podjąć tą decyzję ze skupem rzepaku na cele energetyczne."

Tymczasem, tuż za miedzą, w Czechach oraz na Słowacji rozwija się produkcja biopaliw z rzepaku i zbóż. Już ponad dwa procent na rynku paliw stanowią biopaliwa. Planuje się, że w ciągu pięciu lat będzie ich 10 procent. U nas nie osiągnięto nawet ustalonego przez Unię poziomu, a produkcja jest nadal nieopłacalna.

Aleksander Materla, gospodarstwo rolne w Księżym Lesie – "Patrząc na przykład na rolników na zachodzie, czy też na południu od naszego kraju, w Czechach, może uda nam się nadgonić nasze opóźnienia i stąd tutaj nasze spotkanie."

Najwięksi producenci będą zarabiać na rzepaku w niemieckich fabrykach biodiesla. Między innymi w Wittenbergu, gdzie produkuje się już 220 tysięcy litrów biodiesla. Fabryka jest gotowa skupić cały rzepak wyprodukowany na Śląsku.

Daniel Shindleman, fabryka biodiesla w Wittenbergu – "Planujemy rozbudować naszą w fabrykę. Będziemy produkować biopaliwo w Austrii. Już możemy przerobić milion ton rzepaku. Liczymy na rzepak z Polski. Myślę, że złożyliśmy korzystną ofertę waszym rolnikom."

Niemcy proponują opolskim producentom rzepaku nie mniej niż 1300 złotych za tonę. Jeśli cena będzie wyższa na rynku, to zapłacą więcej.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności