Ceny zbóż, notowania, aktualności

Prace nad PROW na finiszu

Prace nad PROW na finiszu
Były zapowiedzi i obietnice zmian oraz przyśpieszenia w realizacji programów pomocowych, ale jak na razie wokół Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich zapadła cisza. Opozycja krytykuje rząd. Ten odpowiada, że wszystko jest pod kontrolą, a pracę nad PROW-em zakończą się w najbliższych tygodniach.

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich to dokument, od którego zależy kto i ile pieniędzy otrzyma z unijnych funduszy w latach 2007-2013. Obecna ekipa rządząca jeszcze przed wyborami krytykowała sposób rozdziału pieniędzy oraz tempo uruchamiania kolejnych programów pomocy dla rolników. Zapowiadano zmiany. Zamiast tego zapadła cisza.

 – Miesiąc miodowy minął. Przez ten miesiąc czekaliśmy na konkretne działania. Nic nie słyszymy, jako posłowie opozycji, żeby Ministerstwo Rolnictwa podejmowało konkretne decyzje – twierdzi Tomasz Garbowski, poseł LiD.

Autorzy obecnej wersji Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich nie krytykują rządu. Uważają, że dokument jest bardzo dobrze przygotowany, a żadne zmiany nie są potrzebne.

 – Uważam, że niepotrzebne było w ogóle zapowiadanie takiej szybkiej nowelizacji. Okazuje się, że ten program jest dobry i nie trzeba go nowelizować – mówi Henryk Kowalczyk, poseł PiS.

Resort rolnictwa odpiera te zarzuty i obiecuje, że jeszcze w tym roku uruchomi wszystkie działania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

 – Toczą sie intensywne prace w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i Ministerstwo Rolnictwa w najbliższych tygodniach i chcielibyśmy wypracować model i poinformować w jaki sposób będą realizowane wnioski gdy już zostały przyjęte, w jaki sposób będą realizowane zadania w 2008 roku – tłumaczy Kazimierz Plocke, wiceminister rolnictwa.

Zgodnie z przepisami pierwsze przegląd i ewentualne zmiany w PROW-ie nastąpią po roku od rozpoczęcia jego działania.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności