Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rolnictwo w budżecie 2008

Rolnictwo w budżecie 2008
Zwiększenia wydatków na rolnictwo w tegorocznym budżecie o 180 milionów złotych żądają senatorowie. Dodatkowe środki mają pójść między innymi na zwalczanie choroby Aujeszkiego oraz szkoły rolnicze.

Zdaniem senatorów najwięcej dodatkowych środków – 90 milionów złotych – niezbędnych jest dla Inspekcji Weterynaryjnej. Powinna się ona zająć zwalczaniem choroby Aujeszkiego w całym kraju, a nie jak jest do tej pory tylko w jednym województwie. Takie poprawki zgłaszali już posłowie, ale ostatecznie zostały one odrzucone. Choroba Aujeszkiego nie jest groźna dla ludzi. Dla trzody chlewnej jest śmiertelna. W Polsce nie występuje, ale ponieważ nie możemy tego uwodnić wiele państw Unii Europejskiej zakazuje importu żywych świń z Polski.

 – Może nam grozić również to, że wtedy, kiedy jest nadwyżka wieprzowiny, a taka w tej chwili jest, to niektóre kraje powiedzą, ze nie chcą kupować od nas tego mięsa – mówi Romuald Ajchler, poseł LID.

Zwiększenia wydatków na zwalczanie choroby Aujeszkiego domaga się także samorząd lekarsko-weterynaryjny. W opinii jego przedstawicieli obecne środki są dalece niewystarczające.

 – Ten program w tym kształcie ma małe szanse na zrealizowanie w tym roku – twierdzi dr Mirosław Tomaszewski, Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna.

Senat chce także dodatkowych 40 milionów złotych dla szkół rolniczych oraz 50 milionów złotych dla Agencji Restrukturyzacji. Pieniądze te miałyby być przeznaczone na transport padłych zwierząt oraz oprocentowanie do kredytów rolniczych. Ale zanim poprawki senatorów dotrą do Sejmu czeka je jeszcze długa droga. Jeżeli pozytywnie nie zaopiniuje ich komisja finansów w ogóle nie trafią pod głosowanie na obradach.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności