Ceny zbóż, notowania, aktualności

KE o uregulowaniu polsko-rosyjskiego sporu o mięso

KE o uregulowaniu polsko-rosyjskiego sporu o mięso
Marc Franco, szef przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Moskwie oświadczył w rozmowie z dziennikiem "Niezawisimaja Gazieta", że problem polskiego mięsa zostanie rozwiązany w najbliższych tygodniach.

Zamknięcie sprawy z polskim mięsem otworzy drogę do rozmów na temat nowego porozumienia między Rosją i Unią Europejską.

Franco zauważył, że ostatnio atmosfera w relacjach polsko-rosyjskich zaczęła się wyraźnie poprawiać.

 – Nowy premier (Donald) Tusk powiedział, że będzie dążyć do pozytywnych stosunków z Rosją. Również ze strony rosyjskiego rządu padły pozytywne oświadczenia o konieczności normalizacji relacji z Polską – wyliczył dyplomata.

Franco odnotował też, że "w Polsce przebywa grupa rosyjskich inspektorów, którzy kontrolują działalność przedsiębiorstw zajmujących się przetwórstwem mięsa".

 – Ponadto na zaproszenie rosyjskiego ministra rolnictwa Aleksieja Gordiejewa do Moskwy zamierza przyjechać jego polski kolega Marek Sawicki – dodał przedstawiciel KE w Moskwie.

Jego zdaniem, wszystko to wskazuje na prawdopodobieństwo, iż w najbliższych tygodniach problem mięsa zostanie rozwiązany. W konsekwencji – uważa Franco – w najbliższych miesiącach otwarta zostanie perspektywa rozpoczęcia rozmów na temat nowego porozumienia o partnerstwie i współpracy między Rosją a UE.

Źródło: PAP

Powrót do aktualności