Ceny zbóż, notowania, aktualności

Biopaliwowa ruletka

Biopaliwowa ruletka
Kończy się ustalanie treści umów kontraktacyjnych na dostawy rzepaku na cele energetyczne w 2008 roku. Rolnicy grożą, że jeżeli umowy nie będą ich satysfakcjonowały to sprzedadzą nasiona do niemieckich fabryk biopaliw. Przetwórcy przekonują, że nie będzie takiej potrzeby.
Ten sezon dla producentów rzepaku był dobry. Ceny na światowych giełdach oraz w kraju osiągnęły wyjątkowo wysoki poziom. To między innymi zasługa rozwijającej się produkcji biopaliw. Nasion rzepaku jest potrzebnych coraz więcej. Tymczasem ponieważ bardziej opłaca się teraz produkcja na przykład pszenicy, zasiewy rzepaku w przyszłym roku mogą ulec zmniejszeniu.
Mariusz Olejnik, prezes KZPR: – Rzepak na cele energetyczne będzie potrzebny i do 2012-2014 będą stabilne ceny.
Firmy, które skupują rzepak i produkują z niego biododatki paliwowe nie obawiają się wprawdzie, że surowca zabraknie, ale już teraz próbują zapewnić sobie trwałe i pewne dostawy.
Paweł Krajewski, firma produkująca biokomponenty – To jest najważniejsze, żeby żaden producent nie czuł, że zaproponowana przez nas formuła cenowa czy cena w skupie jest ceną ostateczną, że jest zawsze moment na określenie kompromisu cenowego.
Za naszą zachodnią granicą dobre oferty były i najprawdopodobniej w przyszłym roku będą jeszcze lepsze niż w Polsce. Producenci rzepaku zapowiadają, że właśnie tam tak skierują dostawy jeżeli nie otrzymają satysfakcjonujących ofert.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności

Giełda Rolpetrol

GIEŁDA ROLPETROL

W okresie działalności Giełdy towarowo-zbożowej Rolpetrol zawarto i zrealizowano już kilkadziesiąt tysięcy umów. W giełdowej bazie danych znaleźć można z kolei dziesiątki tysięcy podmiotów aktywnie działających na rynku zbóż.

Umożliwiamy Państwu stworzenie autentycznego środowiska bazującego na wzajemnym zaufaniu, którego uczestnicy pozyskują nowe kontakty, współdziałają ze sobą i budują trwałe relacje przynoszące korzyści każdej ze stron.

Z całą stanowczością możemy stwierdzić, że jesteśmy postrzegani jako najbardziej wiarygodne i aktualne źródło informacji cenowej na rynku zboża. Dlaczego? Dzięki zdobytemu doświadczeniu, stałemu kontaktowi z uczestnikami obrotu zbożami za pośrednictwem naszej giełdy, a także najświeższym informacjom z rynku zbóż czy pasz, które publikujemy w naszym serwisie kilka razy w tygodniu.

Giełda Rolno-Paliwowa Rolpetrol

90-540 Łódź, ul. Radwańska 25
telefon: 42 636-87-38
telefon: 42 636-85-14
e-mail: rolpetrol@rolpetrol.com.pl

O naszej giełdzie | Linki | Mapa serwisu


Wszelkie prawa zastrzeżone. W celu uzyskania zgody na kopiowanie treści serwisu Rolpetrol prosimy o kontakt pod adresem rolpetrol@rolpetrol.com.pl