Ceny zbóż, notowania, aktualności

Pożegnanie ministra

Pożegnanie ministra
Zrealizowaliśmy obietnice wyborcze, a następcy powinni kontynuować nasze prace – mówi żegnający się z fotelem ministra rolnictwa Wojciech Mojzesowicz. Oczekiwania wobec nowego szefa resortu są bardzo duże podobnie jak zadania, które czekają na rozwiązanie.

Wojciech Mojzesowicz w tym gabinecie będzie urzędował jeszcze tylko przez kilka dni. Zdaniem odchodzącego ministra Prawo i Sprawiedliwość zrealizowało trzy najważniejsze obietnice wyborcze: wprowadziło paliwo rolnicze, biopaliwa oraz utrzymano bez zmian KRUS. W trakcie załatwiania jest sprawa zwiększenia kwoty mlecznej. Zdaniem mleczarzy jej kontynuowanie powinno być jednym z priorytetów nowej koalicji.

Waldemar Broś, KZSM – Dążenie do tego, żeby jednak Polska otrzymała większą kwotę od roku 2008 ok. 3–5 proc. swojej kwoty narodowej, ale corocznie do czasu zniesienia kwot mlecznych.

Na forum Wspólnoty Polska poruszyła także sprawę rynku wieprzowiny. Na nasz wniosek uruchomiono pierwsze od kilku lat dopłaty do prywatnego przechowalnictwa. Ale chcemy więcej. Toczy się już dyskusja czy Bruksela nie powinna dokonać jednorazowego skupu świń.

Wojciech Mojzesowicz: – Na spotkaniu z panią komisarz mówiłem, że powinien być dokonany skup interwencyjny jednorazowy. Pani komisarz nie powiedziała "tak", ale nie powiedziała też "nie"...

Ostatnie dwa lata to embargo Rosji na polską żywność. Zdaniem przedsiębiorców powinniśmy bezwarunkowo zaprosić rosyjskich inspektorów i zakończyć spór z Moskwą.

Witold Choiński, Związek "Polskie Mięso": – Polski przemysł mięsny jest przygotowany na wszelkie kontrole i żadnych kontroli się nie obawia.

Branża spożywcza oraz rolnicy domagają się także, aby nowy rząd naprawił błędy obecnej władzy. Chodzi o wstrzymanie prac nad tzw. ustawą zapachową oraz uchylenie zakazu używania genetycznie zmodyfikowanych pasz.

Tadeusz Blicharski, Polus: – Nasza produkcja trzody chlewnej spadnie do poziomu takiego jak jeszcze nigdy nie było. Będziemy kompletnie niekonkurencyjni do Europy.

Leszek Kawski, KRD: – Złożyliśmy skargę do Trybunału Konstytucyjnego, w każdej chwili możemy się z tego wycofać. Wierzymy, że nowa koalicja wycofa się z tego pomysłu.

Fotel ministra rolnictwa przypadnie teraz politykom Polskiego Stronnictwa Ludowego, którzy zapowiadają, że pierwsze decyzje będą dotyczyć przyśpieszenia wdrażania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności