Ceny zbóż, notowania, aktualności

Tucz świń we wsi Tarnowa

Tucz świń we wsi Tarnowa
We wsi Tarnowa w powiecie grodziskim nie będzie przemysłowego tuczu świń. Pół roku temu kilkuset rolników protestowało przeciwko rozpoczęciu takiej produkcji przez firmę "Agri Plus". Dzisiaj jest już pewne, że koncern wycofał się z planów zlokalizowania części chowu właśnie w Tarnowej.

Sześć miesięcy temu pozwolenie na rozpoczęcie produkcji zgodnie wydali burmistrz Rakoniewic, starosta grodziski i wojewoda.

Firma miała w ręku decyzję i mogła rozpocząć chów około dwóch tysięcy świń. Głośno zaprotestowali jednak drobni, okoliczni rolnicy. Dołączyli do nich ekolodzy. Pierwsi bali się przede wszystkim potężnej i ich zdaniem nieuczciwej konkurencji, drudzy – skażenia środowiska.

Pod naciskiem opinii publicznej – burmistrz najpierw wstrzymał swoją pierwszą decyzję, a później wydał nową – zakazującą przemysłowego tuczu w Tarnowej.

W międzyczasie okazało się, że urzędnicy złamali prawo, bo wydając początkowo zgodę pominęli przeprowadzenie, wymaganych przez przepisy, konsultacji społecznych. Decyzja burmistrza jest już prawomocna, bo firma się od niej nie odwołała. Dlaczego koncern wycofał się z planów produkcyjnych w Tarnowej? Nie wiadomo. Szefostwo przedsiębiorstwa odmawia komentarza.

Źródło: ROL-PETROL

Powrót do aktualności