Ceny zbóż, notowania, aktualności

Jaja systematycznie drożeją

Jaja systematycznie drożeją
Ostatnie miesiące dla producentów jaj to stałe zwyżki cen. Jaja systematycznie drożeją i tak już pozostanie, bo przed nami Boże Narodzenie, Sylwester i Wielkanoc – czyli okresy zwiększonej konsumpcji.

Ten rok jest najlepszy pod względem uzyskiwanych cen od co najmniej trzech lat – mówią producenci. Ale zaraz dodają, że wcale nie oznacza to krociowych zysków, bo nigdy jeszcze tak drogie nie było zboże i tak wysokie ceny pasz dla drobiu. Te najbardziej dają się producentom we znaki, choć koszty energii czy ceny paliw też odbijają się niekorzystnie na cenie.

Konsumenci, którzy jeszcze w czerwcu nie odczuwali tak bardzo zmian w cennikach, teraz zaczynają je dostrzegać. Tym bardziej, że produkty z użyciem jaj też podrożały.

Na podwyżki wpływa też zwiększony popyt, zarówno w kraju, jak i zagranicą. Polskich jaj zdecydowanie więcej kupują Duńczycy, Węgrzy czy Włosi. Ponad dwukrotnie wzrósł eksport do Niemiec.

W porównaniu z czerwcem najbardziej zdrożały jaja najmniejsze. Teraz za sztukę trzeba zapłacić ponad 23 grosze. Największe kosztują nawet ponad 30 groszy.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności