Ceny zbóż, notowania, aktualności

Kongres gmin wiejskich

Kongres gmin wiejskich
Oczekujemy lepszego traktowania przez władze centralne oraz uczciwszej dystrybucji unijnych funduszy – mówili zebrani w Warszawie przedstawiciel samorządów.

Przedstawiciele samorządów wiejskich najbardziej skarżyli się na obarczanie ich zadaniami których władze centralne nie chcą potem w pełni refundować.

Mariusz Poznański, prezes ZGW RP: – Chodzi o to, żeby zadania, które są przekazywane do samorządu zgodnie z ustawą były dofinansowane w 100 proc., a nie w 50–60 proc. Jeżeli nadal ta procedura będzie trwała to w gminach wiejskich zacznie brakować pieniędzy.

A to oznacza, że zaczyna brakować pieniędzy na inne zadania opłacane przez samorządy takie jak oświata czy służba zdrowia. Po za tym osłabia to pozycję gmin wiejskich w ubieganiu się o unijne środki pomocowe, których pozyskanie zawsze zależy od dofinansowania przez beneficjenta. Samorządowcy z całego kraju skarżyli się także, że w ostatnich latach, aż 80 proc. unijnych funduszy zostało przeznaczonych dla dużych miast. Tymczasem na obszarach wiejskich żyje 38 proc. Polaków.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności