Ceny zbóż, notowania, aktualności

Znowu rosyjskie kontrole

Znowu rosyjskie kontrole
Rosjanie chcą ponownych kontroli w polskich zakładach. Od ich wyników uzależniają wznowienie importu wędlin i produktów mleczarskich. Polskie służby weterynaryjne twierdzą, że na wizytę inspektorów jesteśmy gotowi i deklarują chęć poddania się kontrolom. Ale tylko przy udziale unijnych inspektorów. Wizytacja miałyby się rozpocząć jeszcze w październiku.

Chodzi o ponowną kontrolę zakładów mięsnych i mleczarskich, które mimo trwającego embarga, wciąż wysyłają na rosyjski rynek swoje produkty. Zakłady te były już kontrolowane 2 lata temu. Jednak Rosjanie chcą weryfikacji nadanych wtedy zezwoleń. W innym przypadku zapowiadają wstrzymanie eksportu 1 listopada.

Krzysztof Jażdżewski, zastępca Głównego Lekarza Weterynarii: – Mamy nadzieję, że strona rosyjska w tym przypadku nie ma drugiego dna i chce po prostu wznowić dialog, wymianę handlową i miejmy nadzieję, że tak się stanie.

Zdaniem Polskiej Inspekcji Weterynaryjnej, po pozytywnej ocenie będzie możliwe utrzymanie eksportu na rosyjski rynek takich produktów jak wędliny, mleko i pasze. Polskie zakłady mięsne już deklarują gotowość kontroli.

Witold Choiński, "Polskie Mięso": – Zapowiedź nowych kontroli oczywiście nas cieszy bo jest to szansa na przełamanie impasu w handlu z Rosją.

Z zapowiedzi inspekcji zadowolona jest też branża mleczarska. Bo groźba wstrzymania dostaw, w szczególności masła, byłaby dla nich dotkliwa.

Waldemar Broś, Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich: – Sprzedajemy tam ponad 1/3 całości eksportowanego masła, ale robimy też znaczne kroki jeśli chodzi o ser.

Oprócz kontroli w naszych zakładach, rosyjski nadzór weterynaryjny i fitosanitarny zapowiedział także pełen monitoring litewskich firm, handlujących na rosyjskim rynku polskimi warzywami. Wszystko przez rzekome wykrycie w nich zbyt dużego stężenia niedozwolonych środków chemicznych. Polska stanowczo sprzeciwiła się tym zarzutom, uznając je za czystko polityczne.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności