Ceny zbóż, notowania, aktualności

Budżet kontynuacji

Budżet kontynuacji
33 miliardy złotych chce przeznaczyć w przyszłym roku na rolnictwo oraz Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rząd. Projekt budżetu państwa został zatwierdzony przez Radę Ministrów, ale prace na jego ostateczną wersją rozpocznie dopiero po wyborach nowy parlament.

To będzie budżet kontynuacji zapowiada resort rolnictwa. Większość krajowych programów pomocowych będzie utrzymana. I tak z państwowej kasy będzie nadal finansowanie: kredytów rolniczych, utylizacji zwierząt, postępu biologicznego, a także dopłat do paliwa rolniczego oraz ubezpieczeń rolniczych.

W tych dwóch ostatnich programach szykują się spore zmiany. Na paliwo rolnicze będzie nadal przeznaczone 650 milionów złotych. Ale ponieważ rolnicy nie wykorzystują tych środków zwiększy się zwrot do litra oleju napędowego z 55 do 95 groszy.

Henryk Kowalczyk – wiceminister rolnictwa: – Przy większej kwocie będą rolnicy chętnie składać wnioski i kupować legalnie paliwo.

Środki na ubezpieczenia rolnicze wzrosną dwukrotnie do kwoty 550 milionów złotych.

 – Od 1 lipca 2008 roku te ubezpieczenia są obowiązkowe. To znaczy, że znacznie zwiększy ilość rolników ubezpieczających swoje uprawy. – dodaje Kowalczyk.

Rośnie także budżet ministerstwa rolnictwa przeznaczony na szkoły rolnicze. To efekt ich przejmowania od samorządów. Bez zmian pozostaną wydatki na KRUS, które wyniosą około 15 miliardów złotych. Razem ze środkami z Unii Europejskiej na rolnictwo oraz KRUS będą przeznaczone 44 miliardy złotych.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności