Ceny zbóż, notowania, aktualności

Od października wsparcie dla inwestycji w rolnictwie

Od października wsparcie dla inwestycji w rolnictwie
W październiku ruszy kolejne działanie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2007-2013. Zostanie uruchomione m.in. wsparcie młodego rolnika i przetwórstwa rolnego, rozwój mikroprzedsiębiorczości na wsi - zapowiada wiceminister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Komisja Europejska opublikowała dokument pozwalający na realizację zatwierdzonego w lipcu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich dla Polski. Wiceminister Kowalczyk zaznaczył, że termin uruchomienia przyjmowania wniosków zależy od uzyskania akredytacji przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W tym roku mają być jeszcze uruchomione takie działania jak: wspieranie młodego rolnika, rozwój mikroprzedsiębiorczości na wsi, różnicowanie działalności na wsi, wsparcie przetwórstwa rolnego.

Według Kowalczyka, pod koniec roku powinno ruszyć działanie - skierowane do samorządów - mające na celu poprawę warunków życia na wsi.

W tym roku ARiMR będzie przyjmowała wnioski o finansowe wsparcie od młodych rolników, których średnia powierzchnia gospodarstwa wynosi 9,17 ha. Wiceminister dodał, że jest to warunek unijny.

Minister rolnictwa Wojciech Mojzesowicz powiedział, że Polska wystąpiła do KE o zmianę tego warunku uzasadniając, że polskie rolnictwo jest znacznie zróżnicowane pod względem wielkości gospodarstw i zastosowanie takiego kryterium jest krzywdzące dla rolników z województw południowo-wschodnich.

Polska będzie ponadto wnioskowała o zwiększenie kwot produkcji mleka. Jak wyjaśnił wiceminister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, chodzi o zwiększenie limitu produkcji dla nowych krajów członkowskich, w tym dla Polski, o 4-5 proc.

Ardanowski podkreślił, że Polska nie wnioskuje o renegocjacje kwot, ale o ich korektę. Przypomniał, że kwoty mleczne zostały ustanowione w 1984 r. z powodu nadprodukcji mleka, a obecnie sytuacja w Europie jest odwrotna; podaż nie nadąża za popytem. Powiedział, że wniosek o zwiększenie kwoty zostanie przedstawiony na najbliższej unijnej radzie ministrów, 29 września.

Źródło: Gazeta.pl

Powrót do aktualności